سرگیجه مربوط به کرونا چه علائمی دارد؟
 کرونا گاهی با سرگیجه همراه است اما هر سرگیجه ای نشانه کرونا نیست که در این مطلب به نشانه های سرگیجه مربوط به کرونا اشاره می شود

نشانه‌های سرگیجه ناشی از کرونا

سرگیجه‌های ناشی از کرونا دورانی است و تب و حالت تهوع و عدم تعادل را نیز به همراه دارد.

دکتر عبدالحمید حسین‌نیا متخصص گوش، حلق و بینی با بیان این‌که ویروس کرونا یک ویروس جدید است و شواهد علمی از آن هنوز در کتاب‌ها وارد نشده است، اظهار کرد: در جریان همه‌گیری کرونا مشاهده کردیم که سرگیجه در بین بیماران زیاد است. در التهاب عصب دهلیزی که عصب مربوط به تعادل است، برخی ویروس‌ها دخالت دارند و ویروس کرونا هم ممکن است در این امر دخیل باشد‌.

سرگیجه ممکن است در سایر عفونت‌های ویروسی نیز رخ بدهد، ویروس تبخال، آنفلوآنزا، سرخجه، سیتومگالوویروس و ویروس اپشتین بار نیز می‌توانند به التهاب عصب دهلیزی منجر شوند؛ اما کووید-19 بحث جدیدی است و این موضوع یک فرضیه است و هنوز به‌صورت مطالعه به آن پرداخته نشده است.

سرگیجه‌ در بیماری‌هایی مانند منیر و میگرن نیز اتفاق می‌افتد؛ همچنین برخی افراد دچار سرگیجه‌های وضعیتی می‌شوند که این نوع سرگیجه‌ها از قبل وجود داشته‌است اما در مورد کسی که سابق بر این دچار سرگیجه نمی‌شده است، می‌توان به ویروس کرونا شک کرد؛ سرگیجه‌های مربوط به ویروس‌ها، گذرا هستند. اگر یک نفر دچار سرگیجه شود در صورتی که این شرایط را داشته باشد، می‌توان به ویروس کرونا شک کرد؛ یکی این‌که حملات سرگیجه قبلاً وجود نداشته باشد و ناشی از بیماری‌های گفته‌ شده نباشد؛ دوم آن‌که سرگیجه‌های ناشی از ویروس کرونا، با شدت و حدت بیشتری بروز می‌یابد، این سرگیجه‌ها، دورانی است و تب و حالت تهوع و عدم تعادل را نیز به‌همراه دارد؛ پس از مدتی این علایم فروکش می‌کند و پس از بهبودی نیز دیگر عود نمی‌کند.

گوش انسان دو بخش تعادلی و شنوایی دارد، سرگیجه ناشی از ویروس کرونا، با علایم شنوایی همراه نیست یعنی در سرگیجه ناشی از ویروس کرونا وزوز گوش و کم‌شنوایی وجود ندارد. شناسایی این علایم راهی برای پژوهشگران گشوده است، این یک فرضیه است و در پژوهش‌های آینده شاهد آمار و ارقام مربوط به شیوع سرگیجه در بین بیماران کرونا خواهیم بود.

بیشتر بدانید : علت سرگیجه چه زمان خطرناک است؟

بیشتر بدانید : این فلز ویروس کرونا را به سرعت از بین می برد!

بیشتر بدانید : ویتامین های مهمی که با ویروس کرونا مقابله می کنند!

بیشتر بدانید : چشم کرونایی چیست که عامل مهم انتقال ویروس محسوب می شود؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ 
seemorgh.com/health
منبع: bornanews.com