هشدارهای سلامتی که زیر بغل شما می دهد
اگر در زیر بغل خود احساس ناخوشایند خارش یا درد یا... را احساس می کنید ممکن است دلیل ساده ای داشته باشد اما اگر این حس ها پیوسته باشد می تواند هشداری نسبت به سلامتی شما باشد 

نشانه های سلامت در زیر بغل 

در شرایطی که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرند، بسیاری از اختلالاتی که در زیربغل نمایان می شوند می توانند به بروز مشکل در بدن اشاره داشته باشند.

بوی ناخوشایند زیربغل

بوی بد زیربغل شرایطی شایع برای بیشتر افراد به ویژه در ماه های گرم سال است و تقریبا همه ما آن را تجربه کرده ایم. انباشت عرق روی سطح پوست و گرما محیطی ایده‌آل را برای رشد باکتری ها فراهم می کند که به بوی ناخوشایند زیربغل منجر می شود.

این مشکل به راحتی و از طریق استحمام و البته استفاده از محصولات ضد تعریق برطرف می شود. اما زمانی که بوی بد بسیار قوی و پایدار است، این امکان وجود دارد که بدن از این طریق به بروز مشکل در تیروئید یا تغییرات هورمونی اشاره داشته باشد.

اگر بوی زیربغل مانند میوه فاسد یا لاک ناخن است، ممکن است با مشکلی که به نام کتواسیدوز شناخته می شود، مرتبط باشد که بر توانایی بدن بر پردازش قندها تاثیر می گذارد. بوی بد زیربغل می تواند به عنوان یک هشدار سلامت عمل کند زیرا ممکن است نشانه ای از دیابت یا پیش دیابت نیز باشد.

خارش

احساس خارش در زیربغل می تواند به واسطه ظاهر شدن دوباره موهای این قسمت پس از اصلاح شکل بگیرد. اما خارش زیربغل می تواند به عنوان یک نشانه هشدار دهنده سلامت نیز عمل کند.

به طور معمول، خارش زیربغل نشانه ای از تحریک شدن پوست است. این می تواند به واسطه سوختگی های ناشی از اصلاح با تیغ یا واکنشی به مواد شیمیایی در برخی کرم ها و دئودورانت ها رخ دهد.

با این وجود، خارش مداوم همراه با لکه های قرمز و سلول های مرده پوست، می تواند به رشد قارچ در این بخش از بدن اشاره داشته باشد. در این مورد، مراجعه به پزشک ضروری است زیرا ممکن است به تجویز دارو برای مقابله با باکتری ها و قارچ ها نیاز باشد.

درد

احساس درد در زیر بغل می تواند به واسطه دردهای عضلانی ناشی از فشار فیزیکی به قسمت بالایی بدن رخ دهد. این شرایط بین افرادی که زیاد اشیا سنگین بلند می کنند یا طی تمرینات ورزشی با وزنه زیاد کار می کنند، شایع است.

این نوع درد گاه و بیگاه شکل می گیرد و به طور معمول با استراحت کافی بهبود می یابد. اما اگر درد زیربغل به مشکلی پایدار تبدیل شده و افزایش می یابد، بهترین گزینه مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط است. در برخی موارد، درد زیربغل ممکن است نشانه ای از گره های لنفاوی متورم یا شکل‌گیری ضایعات در این بخش از بدن باشد.

برای پیشگیری از کشیدگی زیربغل، گرم کردن و سرد کردن بدن پیش و پس از انجام تمرینات ورزشی را فراموش نکنید.

راش های پوستی

محیط گرم و مرطوب زیربغل می تواند خطر مواجهه با عفونت های مخمری را افزایش دهد.

به مرور زمان، این شرایط می تواند موجب راش های پوستی همراه با علائم دیگر از جمله خارش، قرمزی و کهیرهای کوچک شود. این واکنش ها می تواند در نتیجه یک آلرژی، گرمای بیش از حد یا سائیدگی پوست نیز رخ دهند.

توده ها و التهاب

زمانی که فولیکول ها مسدود شده و از خروج مو از سطح پوست جلوگیری می شود، برآمدگی هایی کوچک در زیربغل شبیه به آکنه می توانند شکل بگیرند.

این شرایط می تواند دردناک باشد و در صورت عدم درمان مناسب می تواند عفونی شود. لایه برداری پوست تا زمانی که مو امکان خروج داشته باشد به جای خارج کردن آنها با موچین توصیه می شود.

از سوی دیگر، شکل‌گیری توده یا برآمدگی با اندازه ای قابل توجه می تواند یک نشانه هشدار دهنده از بروز مشکل در دستگاه لنفاوی باشد. اگر این توده ها به راحتی احساس می شوند، این می تواند نشانه ای از گره های لنفاوی ملتهب باشد.

بنابر اطلاعات ارائه شده از سوی کلینیک مایو، این شرایط نشان می دهد که بدن در تلاش برای مبارزه با یک بیماری یا عفونت است.

اگر این توده ها از بین نروند، ممکن است نشانه ای از مشکلات سلامت جدی‌تر باشند. شکل‌گیری یک توده یا برآمدگی برای چند روز یا چند هفته می تواند به یک عفونت جدی یا حتی یک تومور بدخیم اشاره داشته باشد.

توجه ویژه ای به این شرایط داشته و برای بررسی دقیق به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند به تشخیص دلیل بروز و ارزیابی شدت آن کمک کند.


بیشتر بدانید : با زیر بغلی که زیاد عرق می کند و همیشه خیس است چکار کنم؟

بیشتر بدانید : غدد لنفاوی زیر بغل چرا متورم می شوند؟

بیشتر بدانید : علت خارش زیر بغل و راهکارهایی برای رفع آن

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:asriran.com