بدبین ها بیشتر مراقب کرونا باشند، استرس و بدبینی عامل کرونا
بدبینی نسبت به بیماری و اطرافیان و استرس در دوران کرونا بسیار رایج شده است، اما یکی از مهم ترین عوامل بروز کرونا استرس است که سیستم ایمنی را ضعیف می کند

عامل بروز کرونا در افراد بدبین و استرسی

احمدعلی نوربالا، متخصص اعصاب و روان و عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه ویروس کرونا ناشناختگی‌های بسیاری دارد، اظهار داشت: اطلاعات کم در مورد این بیماری، به‌ صورت طبیعی، موجی از تشویش و نگرانی، ناراحتی و ناامنی را در همه دنیا و از جمله کشور ما به وجود آورده و این اضطراب فراگیر می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و باعث آسیب‌پذیری در برابر این ویروس و سایر بیماری‌های روان‌تنی شود.

بیشتر بدانید : 6 نوع کرونا که تاکنون شناسایی شده اند!

بیشتر بدانید : عوارض ویروس کرونا حتی بعد از اینکه کاملا خوب می شوید!

در افراد آسیب ‌پذیر احتمال بروز بیماری آسم، بیماری‌های گوارشی، قلبی و ریوی و نیز بیماری‌های روانی مانند وسواس، فوبیا، اضطراب، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه و...، افزایش می‌یابد. همچنین افرادی که دچار بیماری روانی هستند ممکن است بیماری آنها تحت تأثیر این شرایط تشدید شود. بنابراین ما انتظار چنین پیامدهایی را داریم.

عضو کمیته مشورتی علمی کشوری کووید ۱۹، در پاسخ به این پرسش که برای کاهش چنین عوارضی چه باید کرد، گفت: مردم باید تسلط و آرامش خود را حفظ کنند و بدانند چیزی که باعث نگرانی‌شان می‌شود تأثیر مخربی بر آنان دارد. این آرامش با تمریناتی مانند تن آرامی (Relaxation)، برقراری ارتباط مناسب و ایمن با عزیزان و دوستان، توکل و توسل به خدا، ورزش آرام و توجه به مسائل آرامش‌دهنده ایجاد می‌شود.

نگاه خوش‌بینانه و امیدوارانه داشته باشید، افراد بدبین آسیب‌پذیری بیشتری در برابر بیماری‌های روان‌تنی و ابتلا به بیماری‌های ویروسی دارند و اگر مبتلا شوند نیز دیرتر خوب می‌شوند.

کل دنیا و دست‌اندرکاران نظام سلامت کشور، درگیر این بیماری هستند و گفته می‌شود بیش از ۸۰ درصد بیماران، با علائم خفیف کنترل می‌شوند. درصدی که نیاز به بستری دارند کم است و درصد زیادی از افراد بستری نیز خوب می‌شوند و همه این‌ها نشانه‌ای از امیدواری است.

باید بدانیم همه افراد در هرجایی که باشند ممکن است با یکسری مشکلات مواجه شوند و همه‌گیری کووید ۱۹ نیز یکی از این مشکلات است. دیده ‌شده افرادی که تاب‌آوری و سازگاری خود را بالا می‌برند و مواجهه مثبت و سازنده‌ای با مسائل دارند، سیستم ایمنی قوی‌تری دارند.

خوداتکایی و خود مراقبتی نقش مهمی در کنترل بیماری دارند، خوداتکایی عامل تأثیرگذار دیگری است. هرکس در هرجایی که قرار می‌گیرد بدون اینکه بداند دیگران چه کمکی می‌توانند به او بکنند، باید بداند که چگونه می‌تواند به خودش کمک کند. این خوداتکایی در مورد این بیماری همان خود مراقبتی است.

همه افراد باید اصول بهداشتی را رعایت کنند و اگر آلوده شدند از خانه بیرون نیایند، رعایت اصولی که از آنها یادکردم و توکل به توسل به خدا و توجه به معنویات در کنترل این بیماری بسیار مؤثر است.

همه این نکات را گفتیم؛ ولی ممکن است تعدادی از افراد مشکلات روانی پیدا کنند لذا نباید در مراجعه به روانشناس و روانپزشک و گرفتن مشاوره‌های لازم ابایی داشته باشند و بدانند هیچ انگ و قبحی وجود ندارد.

بیشتر بدانید : کرونا با علائمی شدیدتر در افرادی که اضافه وزن دارند

بیشتر بدانید : ویروس کرونا با جارو برقی هم منتشر می شود؟

بیشتر بدانید : اگر کرونا گرفتیم چند روز در قرنطینه بمانیم؟

بیشتر بدانید : 4 نشانه کرونا که کمتر شناخته شده اند، از ورم ملتحمه چشم تا هذیان و گیجی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: mehrnews.com