علت اختلال خواب در نوجوانان+درمان آن
 امروزه نوجوانان غرق در فضای مجازی هستند که باعث اختلال در خواب آنها و در نتیجه باعث اختلال در فعالیت های روزانه آنها می شود

 خواب نوجوانان خود را کنترل کنید

 با توجه به شرایط کرونا و تعطیلی مدارس، و برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی، خواب کودکان و نوجوانان ممکن است بهم ریخته باشد که این موضوع علل مختلفی دارد، استفاده از اینترنت و فضای مجازی و تلویزیون، اختلال در زمان به خواب رفتن به وجود می آورد و نوری متصاعد شده از این لوازم الکترونیکی باعث به هم خوردن زمان خواب و جلوگیری از ترشح هورمون ملاتونین می‌شود که این موضوع بی‌خوابی را در پی دارد.

توصیه ای به والدین نوجوانان

حتی المقدور قبل از خوابیدن از تبلت و موبایل استفاده نکنند و اوقات خود را درفضای مجازی سپری نکنند، سعی کنید فرزندانتان در ساعت مشخصی بخوابند و صبح‌ها ورزش کنند، خواب ظهر نداشته باشند و در هنگام خواب در محیط ساکت و کم نور استراحت کنند و همیشه بهداشت خواب را رعایت کنند و تا دیر وقت هم در مهمانی‌ها شرکت نکنند.

عوارض بی خوابی

بی خوابی باعث از بین رفتن توجه و تمرکز، خسته بودن، ایجاد اختلالات خلقی، پرخاشگری و اختلالات حافظه می شود و این موارد باعث افت در آموزش دانش آموزان خواهد شد.

برخی از نوجوانان از مواد کافئین دار مانند قهوه یا چای و...استفاده می کنند که اصلا نباید در شب استفاده شود چون این مواد غذایی باعث بی خوابی آن ها می شود و همچنین برخی دیگر از نوجوانان برای بیدار ماندن به دلیل درس خواندن از نوشابه‌های انرژی زا استفاده می‌کنند که به دلیل داشتن مواد محرکی که داخل این نوشابه‌ها هست باعث اختلال در خواب خواهد شد.

زمان مناسب خوابیدن برای سنین مختلف

 کودکانی که بین ۶ تا ۱۴ سال دارند باید خواب طبیعی و بدون دارو داشته باشند و بهترین زمان برای خواب آنها ۸ تا 10ساعت است. خوابی که از ساعت ۱ بامداد شروع شود خواب مفیدی نیست چون هورمون ملاتونین در آن زمان ها ترشح می شود و در مورد کودکان شیرخوار نیز آنها قطعاً نیازمند خواب منظم‌تری هستند.

بیشتر بدانید : چگونه برخی افراد به خواب کمتری نیاز دارند؟

بیشتر بدانید : خواب چه تاثیری بر روی سلامت و زیبایی پوست می گذارد؟

بیشتر بدانید : توصیه هایی برای درمان بی خوابی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:farsnews.ir