علت تغییر بوی عرق با بالا رفتن سن
 اگر دقت کرده باشید با افزایش سن بوی عرق تغییر می کند که این تغییرات می تواند به دلایل مختلف رخ دهد از جمله تغییرات هورمونی،مصرف داروهای مختلف و...

 چرا با افزایش سن بوی عرق نیز تغییر می کند؟

یک آزمایش علمی نشان داده که تنها از طریق بوی بدن افراد می توان سن آن ها را تشخیص داد. بوی بدن ما همواره با بالا رفتن سن در حال تغییر است زیرا شرایط جسمانی ما، داروهایی که مصرف می کنیم، رژیم غذایی و تغییرات هورمونی مان باعث تغییرات زیادی در بوی بدنمان می شوند. این مولفه ها می توانند بوی بدن ما را از طریق عرق کردن بیشتر تغییر دهند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با دلایل تغییر بوی بدن با بالا رفتن سن آشنا کنیم.

بروز بیماری ها

با بالا رفتن سن احتمال بیمار شدن نیز بیشتر می شود. و برخی بیماری ها مانند دیابت می توانند بوی بدن ما را بدون توجه به سن تغییر دهند. دیابت که به خاطر بوی شیرین و میوه ایش شناخته می شود زیرا در صورت ابتلا به این بیماری مقدار بیشتری کتون در بدن تولید می شود. برخی بیماری های دیگر نیز ممکن است بوی بدن ما را تغییر دهند مانند بیماری های کبدی و پرکاری تیروئید.

پیر شدن پوست

پوست ما با بالا رفتن سن اسیدهای چرب بیشتری تولید می کند که همین موضوع باعث می شود برخی بگویند افراد مسن بو می دهند. وقتی این اسیدهای چرب در معرض هوا قرار می گیرند، واکنشی شیمیایی صورت می گیرد که بوی ترش و چربی را ایجاد می کند. از این رو افراد مسن تر بوی بسیار تندتری داشته و بوی پوست آن ها کاملاً تغییر می کند.

تغییرات در رژیم غذایی با بالا رفتن سن

غذاهایی مانند ماهی، ادویه جات و گوشت قرمز می توانند بوی بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند. بعد از تجزیه شدن غذا در بدن، مواد شیمیایی خاصی از طریق عرق آزاد می شوند که معمولاً بوی تندی دارند. مقدار آبی که در طول روز می خوریم نیز یکی دیگر از دلایل بوی بدن ماست. هر چه آب کمتری مصرف کنیم بوی بدنمان تندتر و بدتر خواهد بود. دهان خشک محل خوبی برای رشد و نمو باکتری هاست که بزاق نیز نمی تواند به این راحتی آن ها را از دهان خارج کند.

تغییرات هورمونی

شاید از این مسئله آگاه نباشیم اما هورمون های بدن همیشه تغییر می کنند به ویژه وقتی سن بالا رفته یا افراد عادت ماهیانه و یائسگی را تجربه می کنند. برخی تحقیقات نشان می دهد که مردان به خاطر بوی زنان بارور به آن ها جذب می شوند. دیگر تغییرات هورمونی در دوران بلوغ یا استرس زیاد نیز می توانند بوی بدن ما را تغییر دهند.

مصرف داروهای مختلف

برخی مکمل های غذایی و داروها مانند داروهای ضد افسردگی می توانند بوی بدن ما را تغییر دهند. این داروها باعث می شوند غدد آپوکرین فرد در ناحیه زیر بغل و زیر زانو عرق بیشتری تولید کرده و بدین ترتیب بوی بدن افراد تغییر کند. با ترکیب شدن عرق و باکتری های روی پوست، بوی بدن بیشتر می شود.

بهداشت دهان و دندان

بزاق دهان سد دفاعی طبیعی بدن در مقابل بوی بد دهان است و با بالا رفتن سن، دهان ما بزاق کمتری تولید می کند. وقتی فرد از دندان های مصنوعی استفاده می کند، احتمال ورود باکتری های مضر به دهان نیز بیشتر شده و بدین ترتیب باید بیشتر از قبل دهان و دندان را تمیز کرد. بیماری لثه نیز در افراد مسن بسیار شایع تر است که می تواند بوی بد دهان را موجب شده و به طور کلی بوی بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بدانید : اصول تغذيه ای در سالمندی

بیشتر بدانید : 7 مشکل پوستی در سالمندان

بیشتر بدانید : افسردگی در سالمندان و علائم افسردگی در آنها

بیشتر بدانید : چگونه از ضعف عضلات در سالمندی پیشگیری کنیم؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:rooziato.com