خشکی بینی هم می تواند یکی از چند علامت اولیه کرونا باشد

 خشکی بینی می تواند از علائم کرونا باشد

گروهی از پژوهشگران دانشگاه بارسلونای اسپانیا به بررسی علایم جدید بالینی کووید ۱۹ پرداختند که نتایج آن در نشریه medRxiv منتشر شد. در این بررسی نشانه‌های بینی که با از دست دادن بویایی و چشایی در کووید ۱۹ در ارتباط است از جمله نشانه‌های هشدار دهنده ابتدایی عفونت مطرح شده است.

 علائم غیرمعمول بینی

به گفته محققان، تقریبا ۷۰ درصد گروه بیمار گفتند که آن ها یک یا بیشتر از یک نشانه‌ بینی داشتند، که شامل یک احساس عجیب در بینی بود که تقریبا ۳۷ درصد بیشتر از گروه کنترل بود. بیش از ۶۰ درصد در گروه بیمار در مقایسه با ۱۵ درصد گروه کنترل گفتند که خشکی غیر طبیعی بینی را احساس می‌کنند. افزون بر این، بیش از نیمی از گروه بیمار گفتند که آن ها احساس می‌کنند که گویی یک شست‌وشوی شدید بینی انجام شده است.

نشانه‌های بینی در گروه بیمار بیشتر در همان دوره‌ تغییر در بویایی و چشایی یا پیش از آغاز مورد دوم روی می‌دهد. میانگین دوره‌ چنین نشانه‌هایی به طور متوسط ۱۲ روز، در مقابل پنج روز در گروه کنترل بود. در کل تقریبا ۸۵ درصد و ۸۰ درصد بیماران به ترتیب دارای مشکلاتی  از قبیل از دست دادن بویایی و چشایی بودند که با دیگر گزارش‌ها در این زمینه سازگاری دارد.

 اهمیت شناسایی زودهنگام نشانه های بیماری

اهمیت این یافته‌ها این نیست که آن ها تهدید کننده‌ زندگی هستند یا در ابتلا به بیماری کمک می‌کنند، بلکه یافته‌ها نشان داد که این نشانه‌ها :


1- مجزا از اختلال در بویایی یا چشایی هستند.

2- در آغاز دوره‌ بیماری بروز می‌کنند.

3- ورود ویروس به بافت پوششی تنفسی بینی، به ویژه سلول‌های گابلت، ممکن است سبب ایجاد اختلال ناگهانی در سد مخاط شود، که به نوبه‌ خود سبب خشک شدن بافت پوششی می‌شود. این مسئله همچنین با کاهش تعداد مولکول‌های بو دهنده که می‌توانند به گیرنده‌های آن ها بچسبند، در نبود لایه مخاطی چسبنده، حساسیت بویایی را کاهش می‌دهند. این موضوع می‌تواند هم احساس ناهنجار بینی و هم از دست دادن بویایی را در بر داشته باشد. البته، عفونت ویروسی همچنین می‌تواند سبب آسیب مستقیم به بافت پوششی تنفسی شود که می‌تواند موضوعی برای پژوهش‌های بیشتر باشد و دقیقا زمانی را که احساس غیرطبیعی بینی، مانند خشکی بیش از حد، جای خود را به نشانه‌های دیگر کووید ۱۹ که بیشتر شناخته شدند بدهد، مشخص کند.

بیشتر بدانید : درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به کرونا سردرد دارند

بیشتر بدانید : علائم کرونا در کودکان ؛این بار در چشم ها

بیشتر بدانید : آیا کهیر از علائم کرونا است؟

بیشتر بدانید : علائم کرونا در بیماران دیابتی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:irna.ir

 
 
 

 
X