هورمون ها نقش مهمی در بدن ما دارند و حتی می توانند بر کاهش وزن تاثیر بگذارند

 نقش هورمون ها در کاهش وزن

خیلی از ما انواع رژیم  های غذایی لاغری را تجربه کرده‌ایم. رژیم‌هایی که معمولا در درازمدت جواب می‌دهد و در این روزگار شتاب‌زده صبر معنای خود را از دست داده است و پیدا کردن رژیمی که بتوان برای مدت طولانی به آن پایبند بود و از طرفی هم مطمئن باشیم که جواب می‌دهد دشوار شده است.نتایج مطالعات علمی نشان می‌دهد که در موضوع چاقی و لاغری فقط کالری‌ها مهم نیست! هورمون‌ها هم نقش مهمی در بدن دارد اما این‌که کدام یک مهم است، سوالی است که باید به آن پاسخ داد.

 کورتیزول و انسولین 

صحبت درباره انسولین و کورتیزول  و کربوهیدرات (که به ترشح انسولین ارتباط پیدا می‌کند) و استرس (که به ترشح کورتیزول ارتباط پیدا می‌کند) بخشی جدی در رژیم غذایی است و لاغر شدن به سادگی کم بودن کالری دریافتی در مقابل کالری مصرفی نیست!

 کورتیزول و ورزش

تا وقتی بیشتر از آن‌چه می‌خورید بسوزانید، وزن خود را کاهش خواهید داد. برخی دیگر معتقدند که می‌توانید کالری را فراموش کنید اما باید گفت برای تنظیم رژیم غذایی سالم هم کالری و هم هورمون‌ مهم است.

 هورمون ها و رژیم غذایی

شما کنترل زیادی بر ترشح هورمون‌ها دارید. در حالی که به احتمال زیاد نمی‌توانید فقط با تغییر سبک غذایی روی هورمون تیروئید خود تاثیر زیادی داشته باشد، اما می‌دانید که چگونه می‌توانید سطح استرس بدن خود را کنترل کنید و به تعادل برسانید . با اختصاص دادن زمان برای کم کردن استرس، با خواب کافی و با خوردن برخی غذاها، احساس بهتر و استرس کمتری خواهید داشت. همه موارد یادشده  سطح انسولین و کورتیزول را مدیریت می‌کند.انسولین و کورتیزول تمام هورمون‌های دیگر را تا حدی تحت تأثیر قرار می‌دهد که اگر در تعادل نباشند، تلاش شما برای بالا بردن پروژسترون یا کاهش غلبه استروژن یا حتی استفاده موثر از نسخه تیروئید فقط یک تاثیر حداقلی خواهد داشت.اگر بتوانید نحوه کنترل انسولین و کورتیزول را درک کنید ، بهتر می‌توانید مصرف غذا را بدون ایجاد احساس ولع مصرف و گرسنگی زیاد کنترل کنید و در نهایت باعث بهبود رژیم غذایی و ترکیب بدنی خود شوید.

 انسولین

انسولین یک هورمون است که هم  در ساخت بافت عضله و هم در ساخت بافت چربی دخیل است  و از همه مهم‌تر یک هورمون ذخیره‌سازی است و قند، ویتامین‌ و چربی ‌را برای استفاده‌های بعدی ذخیره می‌کند. بدن شما انسولین را در پاسخ به هرگونه افزایش قند خون، آزاد می‌کند، خواه این افزایش قند خون، به دلیل خوردن غذا باشد یا به دلیل استرس.

بیشتر بدانید : لاغری شما به خواب شما بستگی دارد

بیشتر بدانید : آب چاق می کند یا لاغر؟

بیشتر بدانید : معجون کاهش وزن سریع موثرتر از داروهای لاغری

بیشتر بدانید : بهترین غذا های کاهش دهنده وزن، لیست کامل

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com

 
 
 

 
 
X