استفاده از گوشی های هوشمند چه عوارض جسمی دارد؟
 استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند برای سلامت جسمی ما ضرر دارد که امروزه بیشتر افراد به این گوشی ها اعتیاد دارند

 استفاده از گوشی های هوشمند چه آسیب های جسمی به همراه دارد؟

گوشی های هوشمند در عمل به یک بخش الحاقی از دستان ما بدل شده اند. داشتن گوشی هوشمند شاید امر بی دردسری به نظر برسد اما ما را دچار اعتیاد می کند. حتی تخمین زده شده ما زمانی معادل یک روز در هفته را صرف تلفن همراه خود می کنیم. این اعتیاد می تواند منجر به آسیب هایی جسمی جدی شود.

در ادامه با این آسیب ها آشنا خواهیم شد و می خواهیم ببینیم چطور می توان از آن ها پیشگیری کرد.

1- بروز گردن درد

به حالتی که هنگام استفاده از تلفن همراه و لپ تاپ به بدن خود می دهیم Text Neck یا iHunch گفته می شود. چون در این حالت قوز می کنیم و گردن مان را به جلو خم می کنیم، امری که باعث گردن درد می شود و ممکن است تضعیف ماهیچه ها را به دنبال داشته باشد.

برای پیشگیری بهتر است از قوز کردن خودداری کنید، حرکات کششی انجام دهید و دستگاه خود را حتماً رو به روی چشم هایتان بگیرید.

2- تغییر شکل در انگشت کوچک

اگر متوجه شده اید که انگشت کوچک دست مسلط تان کمی کج شده، باید بدانید که این مورد هم از عوارض استفاده ی زیاد از تلفن همراه است.گرچه این مشکل را موقتی و حتی طبیعی می دانند، اما مشکلات دیگری هم هست که ممکن است برایتان رخ دهد. نگه داشتن تلفن همراه در یک حالت خاص ممکن است باعث وارد شدن فشار به دست ها و انگشتان و حتی صدمه دیدن عصب ها شود.

3- ایجاد سندرم تونل کارپال

این مشکل که به آن سندرم تونل کارپال گفته می شود نشانه های آن عبارتند از احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در انگشتان اشاره، وسط و شست. برای  پیشگیری از این مشکل، مدت زمان کمتری از تلفن همراه استفاده کنید، در حین کار با تلفن همراه در یک حالت نمانید و دست هایتان را کشش دهید.

4- ایجاد سندرم تونل کوبیتال

اگر در انگشت هایتان احساس گرفتگی می کنید و از درد های عضلانی رنج می برید ممکن است مشکل تان سندرم تونل کوبیتال باشد. برای جلوگیری از این مشکل هنگام استفاده از تلفن همراه حالت بدن خود را به طور مداوم عوض کنید، برای زنگ زدن از هدست استفاده کنید و حرکات کششی انجام دهید. در صورت نیاز از کیسه های آب گرم / آب سرد استفاده کنید.

5- التهاب تاندون انگشت شست

این مشکل که به آن Texting thumb گفته می شود عبارت است از التهاب تاندون انگشت شست که می تواند به دردناک شدن دور بند انگشت ها یا شنیده شدن صدای ترق و تروق در این ناحیه شود. این مشکل معمولاً در اثر استفاده از گوشی های کوچک تر رخ می دهد. برای جلوگیری از این مشکل، هنگام نگهداشتن تلفن همراه با استفاده از یک اکسسوری فشار را از روی انگشت کوچک خود بردارید و از گرفتن تلفن همراه به صورت عمودی در طولانی مدت خودداری کنید.

6- وارد شدن فشار به چشم ها

کسانی که هر روز از کامپیوتر و تلفن همراه استفاده می کنند، ممکن است دچار چشم درد، سردرد، خشکی چشم و تاری دید شوند، چون صفحه ی دستگاه های دیجیتال چشم را به میزان بالایی درگیر می کند. به این مشکل Computer Vision Syndrome گفته می شود و برای جلوگیری از آن باید از عینک هایی با لنزهای مخصوص یا لنزهای چشمی استفاده کنید و بر حسب نیازهای خود تغییراتی در محل کارتان ایجاد کنید.

7- سوختگی

این یکی از نگران کننده ترین موارد این فهرست است. اگر هنگام خواب تلفن همراه را زیر بالش یا در شارژ بگذارید، احتمال انفجار آن وجود دارد، امری که می تواند منجر به سوختگی شود. اگر این عادت را دارید، حتماً آن را ترک کنید تا خطری تهدیدتان نکند.

بیشتر بدانید : تلفن همراه چه خطراتی برای مغز کودکان دارد؟

بیشتر بدانید : گوشی های هوشمند برای سلامت ما بی خطرند یا گوشی های قدیمی؟

بیشتر بدانید : چند توصیه متخصص ارتوپد برای استفاده از رایانه و گوشی همراه

بیشتر بدانید : استفاده از تلفن همراه در این زمان ممنوع!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:rooziato.com