قلب ضعیف می تواند به سلامت مغز آسیب بزند
 برخی مشکلات قلبی علاوه بر تهدید جان شما می تواند به سلامت مغزتان نیز آسیب وارد کند

 با داشتن قلب ضعیف به سلامت مغزتان هم آسیب وارد می شود

محققان مرکز بیماری‌های عصبی آلمان بر اساس مطالعات آزمایشگاهی به این نتیجه رسیده اند که یک دلیل احتمالی برای افزایش خطر ابتلاء به زوال عقل در افراد مبتلا به مشکلات قلبی وجود دارد.

در اختلال نارسایی قلبی، عضله قلب بسیار ضعیف است و خون کافی را در بدن پمپاژ نمی‌کند و بنابراین قلب به طور غیرطبیعی بزرگ می‌شود. در نتیجه آمادگی جسمانی و کیفیت زندگی فرد آسیب می بیند. علاوه بر این، افراد مبتلا به نارسایی قلبی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به زوال عقل هستند.

«آندره فیشر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «افراد مبتلا به مشکلات قلبی عروقی و نارسایی قلبی با احتمال بالاتر ابتلاء به مشکلات شناختی و افزایش ریسک ابتلاء به بیماری آلزایمر روبرو هستند. دلایل احتمالی شامل اختلال در خون رسانی به مغز و اختلال در عملکرد هیپوکامپ به عنوان مرکز کنترل حافظه است.»

با این وجود، فقدان روش‌های درمانی برای درمان مؤثر نقایص شناختی در افراد مبتلا به مشکلات قلبی وجود دارد چراکه کاملاً مشخص نیست چه اتفاقاتی در سلول‌های عصبی ایجاد می‌شود. تاکنون هیچ اطلاعاتی در این مورد وجود ندارد.

محققان در آزمایش بر روی موش‌ها مشاهده کردند که اختلال در فعالیت ژن در هیپوکامپ در نتیجه مشکلات قلبی ایجاد می‌شود. در موش‌های مبتلا به نارسایی قلبی، آنها شاهد افزایش مسیرهای استرس سلولی و تغییر فعالیت ژن در سلول‌های عصبی بودند.

بیشتر بدانید : قلب, یک مغز منحصر به خود دارد!!

بیشتر بدانید : عادت‌های غلطی که انرژی مغز را کم می‌کند

بیشتر بدانید : عشق به مغز مربوط است یا قلب؟

بیشتر بدانید : تاثير ورزش بر سيستم قلب و عروق

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:mehrnews.com