بیماری لثه می تواند خطر مبتلا شدن به کرونا ویروس شدید را افزایش دهد
 طبق آخرین تحقیقات افرادی که بیماری لثه دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا ویروس هستند

تاثیر بیماری لثه بر کرونا ویروس

تحقیقات قبلی نشان داد که رگ‌های خونی بیش از مجاری هوا، در بیماری کووید ۱۹ تحت تأثیر قرار می‌گیرند. حال تحقیقات جدید نشان می‌دهد که غلظت بالای کروناویروس در بزاق و بیماری‌های لثه (پریودنتیت) با افزایش خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ ارتباط دارد.

این مطالعه فعلی گزارش می‌دهد که کروناویروس می‌تواند از طریق بزاق وارد ریه‌ها شود، چراکه ویروس مستقیماً از دهان به جریان خون، به ویژه در افراد مبتلا به لثه‌های بیمار، منتقل می‌شود.

دکتر «آئین چاپل»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بیرمنگام انگلیس، در این باره می‌گوید: «این مدل ممکن است به ما کمک کند تا درک کنیم که چرا برخی از افراد به بیماری کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند و برخی دیگر به آن مبتلا نمی‌شوند. همچنین می‌تواند نحوه مدیریت ویروس را تغییر دهد و در جستجوی درمان‌های ارزان قیمت یا حتی رایگان مرتبط با دهان و در نهایت، نجات جان افراد باشد.»

به گفته محققان، ویروس با رسیدن به جریان خون می‌تواند با عبور از رگ‌های گردن و قفسه سینه به قلب برسد، قبل از اینکه به رگ‌های خونی ریه‌ها پمپاژ شود.

تجمع پلاک دندانی و التهاب لثه موجب افزایش احتمال رسیدن کووید ۱۹ به ریه‌ها می‌شود و نوع شدیدتر عفونت ایجاد می‌شود.

 بیماری لثه به میکروارگانیسم ها اجازه می‌دهد وارد خون شوند،مسواک زدن دقیق و استفاده از نخ دندان برای کاهش تجمع پلاک، و همچنین دهان شویه های خاص یا حتی شستشوی آب نمک می‌تواند به کاهش غلظت ویروس در بزاق کمک کند.

این مراحل می‌تواند به کاهش پیشرفت بیماری ریه کمک کند و خطر ابتلاء به کووید ۱۹ شدید را کاهش دهد.

محققان اظهار داشتند که شواهدی در دست است که برخی از مواد موجود در دهان شویه های ارزان قیمت و قابل دسترس در غیرفعال سازی کروناویروس بسیار مؤثر هستند.

 بیشتر بدانید : نوع گروه خونی چه تاثیری بر ویروس کرونا می گذارد؟

بیشتر بدانید : بیماران قلبی در دوران کرونا بهتر است در خانه بمانند

 بیشتر بدانید : کرونا ویروس چه تاثیری بر بخشهای دیگر بدن می گذارد؟ از معده تا قلب

بیشتر بدانید : از کجا بفهمیم بیماری لثه داریم؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :mehrnews.com