آیا واکسن کرونا عوارض نگران کننده‌ای دارد؟
 واکسن کرونا ممکن است عوارضی مانند تب،بدن درد و...به همراه داشته باشد که می تواند طبیعی و نشانه پاسخ سیستم ایمنی بدن باشد

 ما باید نگران عوارض واکسن کرونا باشیم؟

روزانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در برابر کرونا واکسینه می شوند و در این بین بعضی  از تب و احساس سرما بعد از تزریق واکسن گله‌مند هستند اما به گفته پزشکان این عوارض جانبی می تواند نشانه ای از سلامت و پاسخ سیستم ایمنی شما باشد.

به گفته یک پزشک:چیزهایی که ما می بینیم، قرمزی بازو، درد بدن، گاهی اوقات خستگی و حتی گاهی اوقات تب درجه کم است و افراد پس از دریافت دومین دوز از واکسن فایزر/بایون تک برای چند ساعت احساس سرما می کنند.

عوارض احتمالی واکسن 

 از دیگر عوارض جانبی تزریق واکسن کرونا درد، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق و احتمالاً سردرد یا دل پیچه است. نکته دیگر این‌که امکان ابتلا به کووید-۱۹ با تزریق واکسن وجود ندارد زیرا هیچ واکسنی در واقع حاوی ویروس کرونا نیست. در کل حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از کسانی که واکسن کرونا را تزریق کرده اند عوارض جانبی قابل احساسی دارند. معمولا عوارض تزریق واکسن  تا 30 دقیقه بعد از تزریق خودش را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که در مراکز تزریق واکسن، افراد را بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پس از تزریق نگه می دارند.

کسانی که به واکسن های غیرکرونایی حساسیت یا سابقه حساسیت آنافیلاکسی دارند بهتر است تا 30  دقیقه پس از تزریق واکسن کرونا تحت نظر باشند اما بقیه افراد می توانند پس از ۱۵ دقیقه، در صورتی که عوارضی مشاهده نکردند محل را ترک کنند.

 کدام واکسن واکنش قوی‌تری دارد؟

واکسن های mRNA فایزر و مدرنا واکسن هایی هستند که واکنش زا توصیف می شوند، یعنی این‌که عوارض جانبی بیشتری دارند.  این عوارض جانبی جدی نیست بلکه می تواند یکی دو روز ادامه داشته باشد.  نکته دیگر این‌که واکنش ها نسبت به دوز دوم واکسن قوی تر و شدیدتر از دوز  اول است اما این موضوع هم نشان دهنده موثر بودن واکسن است.

بیشتر بدانید : واکسن کرونا بر روی افرادی که تزرزق های زیبایی داشته اند چه تاثیری دارد؟

بیشتر بدانید : طریقه استفاده از واکسن کرونای روسی برای کودکان!

بیشتر بدانید : پس از دریافت واکسن کرونا چه بخوریم و چه نخوریم؟

بیشتر بدانید : چرا با زدن واکسن کرونا بازهم باید ماسک بزنیم

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com