3 ماده مغذی مورد نیاز بدن مادران
 بدن مادران تحت تاثیر برخی عوامل مانند بارداری ،بلوغ و... ممکن است دچار بعضی کمبودها شود

 بدن مادران به این مواد مغذی نیاز دارد

رشد سریع دوران نوجوانی، بلوغ، بارداری و شیردهی می‌تواند کمبودهای غذایی به‌خصوص فقر آهن، اسید فولیک و کلسیم را در پی داشته باشد. رژیم‌های غذایی با کالری پایین و فاقد چربی‌های مفید، نداشتن تعادل تغذیه‌ای و گیاه خواری مهم‌ترین عواملی هستند که خانم‌ها را در معرض خطرات نداشتن تعادل غذایی قرار می‌دهد. رسیدگی به امور منزل، نگهداری از فرزندان و والدین سالخورده، اشتغال و... ممکن است زمینه ساز بروز مشکلات جسمی و روانی در بیشتر خانم‌ها شود، اما تغذیه و رعایت سبک زندگی سالم به طور قطع می‌تواند ضامن سلامت آن‌ها در تمام طول زندگی شود.

ارزش آهن

خانم‌ها در سنین باروری نیاز جدی‌تری به مصرف آهن دارند که تأمین نشدن این نیاز موجب کم خونی می‌شود. آن‌ها باید در برنامه غذایی خود مقدار کافی خوراکی‌های سرشار از آهن را که جذب خوبی دارند، بگنجانند. آهن موجود در خوراکی‌ها به دو نوع هِم و غیرهِم تقسیم می‌شود. آهن هم که در گوشت و فراورده‌های گوشتی وجود دارد، جذب بهتری دارد، اما آهن غیر هم جذب پایین‌تری  دارد و در سبزی‌های سبز، لوبیا، بادام زمینی و غلات صبحانه یافت می‌شود. همزمانی مصرف ویتامین ث همراه منابع آهن غیرهم اهمیت دارد، زیرا جذب را بهبود می‌بخشد.

رابطه اسید فولیک و بارداری

هر خانم در سن باروری باید پیش از اقدام به بارداری، به اندازه کافی اسید فولیک (ویتامین B9) مصرف کند تا از بروز ناهنجاری لوله عصبی جنین پیشگیری شود. نیاز روزانه این خانم‌ها ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک است که می‌تواند توسط مکمل‌ها یا خوراکی‌های سرشار از این ویتامین مانند سبزی‌های سبز خام، دل و جگر، سیرابی و کله پاچه تأمین شود.

کلسیم مصرف کنید

کلسیم، عنصری ضروری برای تثبیت مواد معدنی در استخوان‌ها و رشد مطلوب اسکلت در دوران رشد است. شیر، پنیر، ماست و سبزی‌های سبز را می‌توان مهم ترین منابع کلسیم دانست. امروزه بعضی از کودکان و نوجوانان به اندازه کافی در این دوران حساس کلسیم دریافت نمی‌کنند که این کمبود زمینه‌ساز کاهش فعالیت بدنی و تأثیر منفی بر سلامت استخوان‌ها می‌شود. اسید فولیک، ویتامین D، B12، B6 و ث در کنار کلسیم به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. باید توجه داشت که دختران در سنین رشد و همچنین خانم‌ها طی دوران پیش و پس از یائسگی به مقدار کافی کلسیم دریافت کنند. کاهش هورمون استروژن در خانم‌های یائسه موجب کاهش تراکم استخوانی و افزایش زمینه پوکی استخوان می‌شود. در این مرحله از زندگی، خانم‌ها هر سال 3 درصد از توده استخوانی خود را از دست می‌دهند.

بیشتر بدانید : ضروری ترین مواد معدنی برای بدن

بیشتر بدانید : مهم ترین مواد غذایی مورد نیاز برای مردان جوان

بیشتر بدانید : خوراکی های مفید برای مادران در دوران شیردهی

بیشتر بدانید : 7 ویتامین و مکمل مورد نیاز بدن بعد از 40 سالگی

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :khorasannews.com