مغز شما چند سال سن دارد؟
 آیا میدانید سن مغز شما با سن تقویمی آن برابر است یا تفاوت دارند

 مغزتان چه سنی دارد؟

مغز شما در مقایسه با سن تقویمی چند ساله است؟ با توجه به نتایج تحقیق منتشر شده در مجله آلزایمر و دمانس در اول ژوئن، اندازه گیری جدیدی از سلامت مغز که توسط محققان در مرکز پزشکی دانشگاه راش ایجاد شده ، ممکن است یک روش جدید برای شناسایی افراد در معرض خطر کاهش حافظه و مشکلات تفکر ارائه دهد.

 این ابزار که توسط محققان «ساعت شناختی» لقب گرفته ، ابزاری برای سنجش سلامت مغز بر اساس عملکرد شناختی است و ممکن است در آینده برای پیش بینی احتمال مشکلات حافظه و تفکر که با افزایش سن فرد ایجاد می‌شود، استفاده شود.

سخنگوی گروه تحقیقاتی در این زمینه  می‌گوید: «بیماری آلزایمر که شایع‌ترین علت زوال عقل است و دیگر بیماری‌های مغز با گذشت زمان به تدریج با افزایش سن جمع می‌شوند. سن به طور گسترده‌ای به عنوان عامل اصلی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر شناخته می‌شود، اما یک پیش بینی کننده بسیار ناقص است، زیرا همه افراد با افزایش سن دچار زوال عقل نمی‌شوند. ساعت شناختی جدید ما اندازه گیری سلامت مغز را ارائه می‌دهد که درباره عملکرد مغز یک شخص بیشتر از سن تقویمی به ما می‌گوید. به این ترتیب، ساعت شناختی می‌تواند به ما کمک کند تا تشخیص دهیم چه کسی در سال های آینده  درخصوص نقص شناختی بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد.»  

برای برخی از افراد، شناخت با پیری نسبتاً ثابت باقی می‌ماند اما برای دیگران، شناخت با گذشت زمان به آرامی کاهش می‌یابد.

«سن شناختی شاخص سلامت مغز است.ما دریافتیم که به طور متوسط ​​، شناخت تا یک سن شناختی در حدود  ۸۰ سال پایدار می‌ماند، سپس تا ۹۰ سال متوسط ​​رو به کاهش می‌رود و تا زمان مرگ با سرعت بیشتری کاهش می‌یابد. علاوه بر این، ما دریافتیم که سن شناختی پیش بینی بسیار بهتری نسبت به سن تقویمی زوال عقل، اختلال شناختی خفیف و مرگ و میر است. همچنین با جنبه‌های دیگر سلامت مغز ارتباط بیشتری دارد. 

بیشتر بدانید : عادت هایی که باعث تخریب مغز می شود

بیشتر بدانید : ترفندهایی برای کاهش خشکی مغز

بیشتر بدانید : مغز چطور از خواب برمی خیزد

بیشتر بدانید : برای جلوگیری از کوچک شدن مغز این خوراکی ها را هر روز بخورید!

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com