دلایلی که به شما می گوید باید به خوابتان اهمیت دهید
برای اینکه بتوانید در طول روز عملکرد خوبی داشته باشید باید در طول شب بین 7تا9 ساعت بخوابید

به خواب خود اهمیت دهید

خواب کافی برای سلامت روحی و جسمی ما واجب و ضروری است. خوابیدن به‌اندازه‌ی غذا خوردن و نفس کشیدن برای بدن ما مهم است. در این مطلب، به اهمیت‌ خواب کافی و نقش آن در حفظ سلامت بدن پرداخته می‌شود.

1- بالا رفتن تمرکز

مطالعات مختلفی در اوایل سال ۲۰۰۰ صورت گرفت که طی آنها دانشمندان به بررسی عوارض کمبود خواب پرداختند. نتیجه‌ی تحقیقات نشان داد که خواب با چندین عملکرد مغزی مختلف در بدن انسان ارتباط مستقیم دارد، از جمله: تمرکز، بهره‌وری و توانایی شناختی.

پژوهش جدیدتری که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، گفت که الگوی خواب کودکان تأثیر مستقیمی بر روی رفتار و عملکرد تحصیلی آن‌ها دارد.

2- بهبود وضعیت سیستم ایمنی بدن

خوابیدن، در بازسازی و بهبودی عملکرد بدن مؤثر است. سیستم ایمنی هم از این قاعده مستثناء نیست. تحقیقات متعدد نشانگر این هستند که خواب با کیفیت و کافی در مبارزه با عفونت‌ها به بدن کمک می‌کند.

3- پیشگیری کردن از افسردگی

یکی از نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات در زمینه خواب و سلامتی، این است که بین کمبود خواب و افسردگی رابطه مستقیمی وجود دارد. در یکی از این مطالعات، الگوهای خودکشی طی مدت ۱۰ سال بررسی شدند و نتیجه این بود که کمبود خواب یکی از عوامل مؤثر در بروز اینگونه حوادث است.

مجله روان‌پزشکی استرالیا و نیوزیلند مطلبی را منتشر کرد که می‌گوید در افرادی که به اختلالات خواب مانند بی‌خوابی دچار هستند، احتمال بروز علائم افسردگی بیشتر است.

4- کاهش خطر بیماری‌های قلبی

یکی از عوامل خطرساز برای بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا است. بنا به اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC)، استراحت کافی در طول شب سبب می‌شود بدن به خوبی فشار خون را تنظیم کند و از بالارفتن فشار خون در طول روز جلوگیری کند. افراد با تنظیم کیفیت و مقدار خواب خود می‌توانند احتمال بروز این بیماری‌ها را کم کنند و سلامت قلبی خود را بهبود بخشند.

5- تقویت کردن هوش اجتماعی و عاطفی

خواب، با هوش عاطفی و اجتماعی انسانها رابطه مستقیمی دارد. کسی که خواب کافی ندارد، به احتمال زیاد در تشخیص و درک احساسات و حالات، دچار مشکل می‌شود. در یکی از تحقیقات انجام‌شده، پاسخ افراد به محرک‌های عاطفی مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه‌ بیانگر این بود که میزان همدلی عاطفی در افرادی که خواب کافی نداشتند، کمتر بود.

بیشتر بدانید : اقداماتی ساده برای خوابی بهتر

بیشتر بدانید : خواب های تان می خواهند به شما چه بگویند؟

بیشتر بدانید : عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

بیشتر بدانید : در خواب چه اتفاقاتی در بدن می افتد؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khabaronline.ir