چه افرادی به قارچ سیاه مبتلا می شوند
به تازگی قارچ سیاه افراد مبتلا به کرونا را تهدید می کند مخصوصا کسانی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند

کرونایی هایی که به قارچ سیاه مبتلا می شوند

بیماری کرونا هر روز در حال پیشرفت است در پیک پنجم کرونا هستیم، تعداد مراجعان سرپایی و بستریی بسیار بسیار زیاد شده و تقریبا بیمارستان‌ها پر است و علی‌رغم افزایش تخت‌ها باز مراجعه کنندگان زیاد است.

در سویه جدید دلتا ویروس افراد بین ۲۰ تا ۴۰ سال بیشتر درگیر می‌شوند و به علت سرعت بالای انتشار و دوره کمون (۲ تا هفت روز) کوتاه افراد مبتلا به صورت همزمان و تعداد زیاد در یک خانواده درگیر می‌شوند.

کسانی که واکسن کرونا می‌زنند، ناقل نیستند

باور غلط در خصوص تزریق واکسن وجود دارد مبنی بر اینکه که پس از با تزریق، مبتلا به کرونا شدیم در حالی که تزریق واکسن زمینه ابتلا به بیماری یا ناقل بودن را فراهم نمی‌کند، این افراد قبل از تزریق درگیر بیماری بوده‌اند.

 واکسن بلافاصله مصونیت ایجاد نمی‌کند، ۱۵ روز بعد از تزریق دز دوم مصونیت ایجاد می‌شود نه مصونیت کامل باید همواره پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود.

 بیماری کرونا در حال حاضر همه عفونت‌های تنفسی، فصلی و آلرژی را تحت تاثیر قرار داده است در اوج همه‌گیری‌ها هر گونه علائم مشکوک عفونت‌های تنفسی را کرونا تلقی می‌کنیم و در سه روز اول درمان علامتی است اگر علائم بیشتر از سه روز تداوم داشت و تشدید یافت، ممکن است کرونا باشد.

بازگشت حس بویایی بعد از ابتلا به کرونا

 گونه‌های جدید کرونا شایع می‌شود و ابتلای دوباره وجود دارد، اماکسی که به کرونا مبتلا شده معمولا تا سه ماه مصون است و به ندرت دیده شده که فرد در این مدت به کرونا مبتلا شود.

 اینکه چرا بیماران کرونایی دچار اختلالات بویایی می‌شوند دقیقا مشخص نیست ولی حتما در طول زمان برمی‌گردد اصلا نیازی به مصرف دارو نیست؛ عارضه ماندگاری در خصوص اختلالات بویایی ثبت نشده است.

افراد دیابتی‌ برای پیشگیری از قارچ سیاه باید قند خود را کنترل کنند

قارچ سیاه یک بیماری قارچی فرصت طلبی بوده که از سال‌های پیش بوده و مختص کرونا نیست، اما کسانی که دیابت دارند و به کرونا مبتلا می‌شوند دیابت آن‌ها در حین ابتلا از کنترل خارج می‌شود قند بالا می‌رود و سیستم ایمنی به شدت افت پیدا می‌کند و آن وقت قارچی که در دستگاه تنفسی است فعال می‌شود و علائم تنفسی ایجاد می‌کند.

در برخی از کرونایی ها هم به علت مصرف کورتون و دگزامتازون که تنها داروی موثر در کاهش مرگ و میر است سبب خارج شدن قند از کنترل می‌شود و افراد دچار قارچ سیاه می‌شوند ولی این میزان خیلی بالا نیست اما چون ابتلا به این بیماری خطرناک و کشنده است اگر کسانی قند کنترل نشده ندارند در حین کرونا کورتون استفاده کرده‌اند مراقب علائم تنفسی مانند زخم‌های سقف دهان و بینی باشند اگر چنانچه نقاط سیاه رنگ علائم و زخم وجود داشته باشد ممکن است شروع قارچ سیاه باشد.

 راه ابتلا به کرونا دهان و دستگاه تنفسی است، بنابراین قره‌قره کردن با آب نمک رقیق اصولا در کاهش عمل ویروس موثر است.

بیشتر بدانید :  تفاوت تاثیرات منفی کرونا ویروس بر پسران و دختران

بیشتر بدانید : پس از ورود ویروس کرونا به بدن چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

بیشتر بدانید : آیا تزریق دوز سوم واکسن کرونا نیاز است؟

بیشتر بدانید : نقطه ضعف تست های PCR کرونا

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:farsnews.ir