با مصرف زینک به بهبود آنفلوانزا و سرماخوردگی کمک کنید
با مصرف زینک می توانید به بهبود برخی بیماری های عفونی ویروسی سرعت ببخشید

به کمک قرص زینک به بهبود سرماخوردگی و آنفوآنزا کمک کنید

نتایج یک بررسی مروری که توسط یک تیم بین المللی انجام شده است، نشان می دهند که مصرف محصولات دارویی مبتنی بر زینک یا روی، می تواند دوره بیماری سرماخوردگی و همچنین آنفلوآنزا و شدت نشانه های آن ها را کاهش دهد.

در این تحقیق که 28 کارآزمایی تصادفی‌ و کنترل‌شده روی بیش از پنج هزار شرکت‌کننده بزرگسال از تمام گروه‌های سنی را مورد بررسی قرار داده است، نشان داده شده که استفاده از قرص روی برای پیشگیری نیز باعث 28 درصد کاهش خطر ابتلا به علائم مشابه با سرماخوردگی و 68 درصد خطر کمتر برای ابتلا به بیماری شبیه آنفولانزا می گردد.

بر اساس یافته های این مطالعه، هنگامی که از روی برای درمان استفاده شد، مدت زمان علائم تا حدود دو روز کوتاه شده و شدت علائم نیز در روز سوم و در حوالی اوج بیماری کاهش یافت.

به گفته محققان ، یافته‌های این مطالعه بر پایه بررسی‌های سیستماتیک قبلی پایه گذاری شده اند و شواهد جدید و مهمی را درخصوص نقش روی به‌عنوان ماده ای فراتر از یک مکمل غذایی صرف به ویژه در جمعیت های دچار کمبود آشکار می سازد.در واقع، پیشتر تصور می شد که نقش روی در پیشگیری و درمان عفونت‌ها فقط برای افرادی است که کمبود این ماده معدنی را در بدن خود دارند. اما یافته های مطالعه جدید، این تصور را به چالش کشیده اند.

در این تحقیق همچنین چالش‌های مربوط به تنوع فرمول‌بندی‌ها و دوزهای روی و مکانیسم‌های عمل آن‌ها برجسته شده است.مجریان تحقیق می گویند: پزشکان و مصرف کنندگان روی باید بدانند که عدم قطعیت قابل توجهی در مورد اثربخشی بالینی فرمولاسیون های مختلف روی، دوزها و حتی راه های تجویز آن وجود دارد.

از این رو، در حال حاضر تحقیقات کافی برای گفتن این که آیا اسپری بینی، ژل بینی و یا قرص خوراکی روی بهتر یا بدتر از بقیه است، وجود ندارد. دانشمندان اظهار داشته اند: در تحقیقات بررسی شده، بیشتر آزمایش‌ها از فرمول‌های گلوکونات روی یا استات روی استفاده کرده بودند. اما این بدان معنا نیست که سایر ترکیبات روی اثر کمتری دارند.

آن ها همچنین معتقدند که محصولات دارویی مختلف حاوی عنصر روی به طور گسترده ای در دسترس، مقرون به صرفه و عمدتا بی خطر هستند.

به گفته محققان، به طور کلی مردم هنگام ابتلا به سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا می خواهند بدانند چقدر طول می کشد تا خوب شوند. ما متوجه شدیم که روی، احتمالاً طول مدت بیماری را کاهش می دهد و سیگنال های زیادی نیز وجود دارد که به ما می گویند روی دارای پتانسیل کاهش شدت بیماری است.

این مزیت عمده عنصر روی می تواند باعث شود که پزشکان و بیماران جایگزینی مناسب برای استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک ها که همچنان یک مشکل بزرگ در سطح جهانی است، داشته باشند.

با این وجود به اعتقاد مجریان این پژوهش، هنوز شواهد محکمی وجود ندارد که بگوییم بسیاری از روش‌های درمانی از جمله مصرف روی که برای برخی عفونت‌های ویروسی نظیر سرماخوردگی مؤثر بوده‌اند، لزوماً برای کووید 19، این بیماری بدقلق پاندمیک نیز موثر هستند.

بیشتر بدانید : معجزه روی بر عملکرد صحیح هورمون های جنسی مردان

بیشتر بدانید : منابع غذایی روی (زینک)

بیشتر بدانید : درمان سرماخوردگی و آنفولانزا با این برنامه های غذایی روزانه

بیشتر بدانید : اهمیت مصرف زینک برای کودکان+ میزان مصرف زینک در سنین مختلف

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:sinapress.ir