خوابیدن روی زمین چه تاثیری روی سلامت افراد دارد؟
خوابیدن روی زمین شاید چندان لذت بخش به نظر نرسد اما گاهی می تواند فواید زیادی برای شما داشته باشد

خوابیدن روی زمین مفید می باشد یا مضر؟

در ادامه می خواهیم ببینیم خوابیدن روی زمین با بدن چه می کند.

1- بهبود بخشیدن گردش خون

وقتی روی زمین می خوابید، وزن بدن به طور مساوی پخش و فشار کمتری به لگن، مهره های کمر و شانه ها وارد می شود. این امر باعث می شود خون در طول شب آزادانه در سرتاسر بدن گردش کند، امری که کمک می کند اندام های بدن بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

گردش مناسب خون می تواند به توزیع اکسیژن و خون سالم در سرتاسر بدن کمک می کند و به این ترتیب، قلب، ریه ها و عضلات می توانند عملکرد مناسبی داشته باشد. به علاوه، این امر به گلبول های سفید خون اجازه می دهد تا در صورت لزوم در بدن جا به جا شوند، امری که کمک می کند دستگاه ایمنی بدن راحت تر با بیماری ها مبارزه کند.

2- صاف نگه داشتن ستون فقرات در طی روز

ما اغلب به این دلیل قوز می کنیم که صاف نگه داشتن ستون فقرات در طول روز برای بعضی از ما سخت و دردآور است. خوابیدن روی زمین به تنظیم و صاف شدن ستون فقرات و گردن کمک می کند، امری که می تواند باعث بهبود پوسچر یا همان حالت قرارگیری بدن شود.

بهبود پوسچر نه تنها فشار وارده بر گردن و شانه ها را کاهش می دهد، بلکه احتمال میگرن و سردرد، انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) و درد مفاصل را هم کم می کند. کسانی که پوسچر صحیح و مناسبی دارند، از انرژی بیشتر، ظرفیت ریوی بالاتر و روحیه ی بهتری هم برخوردار هستند.

3- برطرف کردن کمر درد کسانی که به شکم و پشت می خوابند

کنار گذاشتن تختخواب نرم خود و خوابیدن روی زمین، در برخی موارد باعث رفع دردهای طولانی مدت می شود. خوابیدن روی یک سطح سفت باعث می شود به شکلی پیچ خورده و غیر عادی نخوابید و در عین حال این امکان را می دهد که ستون فقرات تان را تنظیم نگه دارید.

کسانی که به شکم و پشت می خوابند بیشترین نفع را از خوابیدن روی زمین می برند و کسانی که به پهلو می خوابند باید زیر لگن و شانه های خود بالش بگذارند تا راحتی بیشتری داشته باشند.

4- تسکین درد سیاتیک 

در بحث درد عصب سیاتیک، خواب نقش بزرگی دارد، چون کسانی که از این مشکل رنج می برند، صبح ها با درد و ناراحتی بیشتری از خواب برمی خیزند. این مسأله به این دلیل رخ می دهد که حالتی که در آن می خوابید ممکن است فشار روی این قسمت را بیشتر سازد یا باعث وارد شدن فشرده شدن عصب سیاتیک شود.

خوابیدن روی زمین می تواند کمک کند ستون فقرات تان تنظیم درستی یابد، امری که به تسکین درد سیاتیک کمک می کند و حتی جلوی وقوع آن را می گیرد.

5- حالتان بهتر می شود

نرمی تخت، صبح ها شما را وسوسه می کند که زنگ ساعت موبایل تان را موقتاً قطع کنید و خواب بیشتری داشته باشد. این کار شاید عادت بی ضرری به نظر برسد اما خواب دوباره در هنگام صبح می تواند چرخه ی خواب شما را بر هم بزند، امری که به تضعیف دستگاه ایمنی بدن و بروز دیگر مشکلات پزشکی می انجامد.

خوابیدن روی زمین صبح ها آنقدرها وسوسه کننده نیست، اما در عوض باعث می شود از خواب مناسبی برخوردار می شوید و در طول روز سر حال تر باشید.

6- امکان تشدید آلرژی وجود دارد

اگر به آلرژی یا مشکلات تنفسی مبتلا هستید، بهتر است روی تخت بخوابید. روی زمین بیشتر از نقاط دیگر، گرد و غبار و سلول پوستی جمع می شود، امری که می تواند باعث عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی و قرمز شدن، آبریزش یا خارش چشم شود. خوابیدن روی زمین می تواند باعث دشواری در تنفس، سرفه، خس خس سینه و حتی بروز ضایعات پوستی شود.

بیشتر بدانید : دلایلی که به شما می گوید باید به خوابتان اهمیت دهید

بیشتر بدانید : عادت های روزانه غلطی که باعث کاهش کیفیت خواب می شود

بیشتر بدانید : خواب در بعضی از زمان‌ها باعث بروز سکته می‌شود!

بیشتر بدانید : نگاهی به پدیده خواب اما از لحاظ علمی

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :rooziato.com