ترس از واکسن عوارض آن را بیشتر می کند
تحقیقات نشان داد داشتن استرس و ترس قبل از تزریق واکسن کرونا توانایی افزایش میزان عوارض واکسن را دارد

عوارض شدید نتیجه ترس از واکسن

بسیاری از افراد، قبل از دریافت نخستین دوز واکسن کووید نگران بودند که چگونه به واکسن واکنش نشان می ‌دهند، اما تحقیقات جدید نشان می ‌دهد که ترس از عوارض جانبی ممکن است در واقع عوارض جانبی ایجاد کند.

محققان برای بررسی این اثر که به اصطلاح انتظارات منفی از درمان نامیده می شود، داده های ۱۲ کارآزمایی بالینی واکسن کرونا را تجزیه و تحلیل کردند و میزان عوارض جانبی را در بیش از ۲۲ هزارشرکت کننده که واکسن دریافت کرده بودند و بیش از ۲۲ هزار شرکت کننده که شبه واکسن دریافت کردند، مقایسه کردند. 

پس از دریافت اولین واکسن، عوارض جانبی سیستمیک شامل علائمی که کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند تب، سردرد و خستگی، توسط حدود ۴۶ درصد از دریافت کنندگان واکسن گزارش شد.اما در ادامه تیمی از محققان دانشگاه بوستون دریافتند که بیش از ۳۵ درصد از افرادی که شبه واکسن دریافت کردند نیز عوارض جانبی مشابهی را تجربه کردند.

در ادامه محققان محاسبه کردند که اثر انتظارات منفی از درمان بسیاری از عوارض جانبی در گروهی که واکسن ساختگی را دریافت کردند و ۷۶ درصد از تمام عوارض جانبی گروه واکسن زده را شامل می ‌شود. 

پس از تزریق دوم، عوارض جانبی سیستمیک توسط ۳۲ درصد از گروه دارونما و ۶۱ درصد از گروه واکسن و عوارض جانبی موضعی در ۱۲ درصد از گروه دارونما و ۷۳ درصد از گروه دارونما گزارش شد. به گفته محققان، انتظارات منفی از درمان تقریباً ۵۲ درصد از عوارض جانبی گزارش شده پس از دوز دوم را به خود اختصاص داد.

 عوارض جانبی پس از درمان با دارونما در کارآزمایی ‌های تصادفی‌ سازی شده و کنترل ‌شده رایج است. جمع ‌آوری شواهد سیستماتیک در مورد این پاسخ‌ های اثر انتظارات منفی از درمان در آزمایش‌های واکسن برای واکسیناسیون کرونا در سراسر جهان مهم است، به ویژه به این دلیل که نگرانی در مورد عوارض جانبی دلیلی برای تردید واکسن گزارش شده است.

علائم غیراختصاصی مانند سردرد و خستگی در میان شایع‌ ترین عوارض جانبی پس از واکسیناسیون کرونا هستند.

پزشکی بر اساس اعتماد است. او معتقد است که آگاه کردن مردم از اینکه اثر انتظارات منفی از درمان ممکن است در هر عارضه جانبی واکسن نقش داشته باشد، می تواند به کاهش نگرانی ها در مورد واکسیناسیون کرونا کمک کرده و تردید در واکسیناسیون را کاهش دهد.

بیشتر بدانید : برای پیشگیری از عوارض واکسن کرونا مسکن نخورید

بیشتر بدانید : آیا تزریق همزمان واکسن کرونا و آنفلوانزا مشکلی ندارد؟

بیشتر بدانید : واکسن روی افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده اند تاثیر بیشتری دارد

بیشتر بدانید : افراد دیابتی باید دز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:sinapress.ir