خواب بعد از 40 سالگی چه اهمیتی دارد؟
اساسا خواب پدیده ای مهم به حساب می آید که می تواند روی عملکرد مغز و حافظه تاثیر گذار باشد

اهمیت خواب در افراد بالای 40 سال چقدر است؟

خواب نقش مهمی در فعال کردن عملکرد شناختی و حفظ سلامت روانی دارد. همچنین با حذف مواد زاید از مغز، به حفظ سلامت این عضو بدن کمک می‌کند.

 تاثیرات سن روی خواب

به‌ گفته دانشمندان، با افزایش سن، اغلب شاهد تغییراتی در الگوهای خواب خود هستیم، از جمله مشکل در به خواب رفتن و کاهش کمیت و کیفیت خواب. این اختلالات خواب ممکن است منجر به زوال شناختی و اختلالات روانی در افراد میان سال و سالمند شود.

 میزان خواب کافی در شبانه روز

در تحقیقی که ۲۸ آوریل در مجله Nature Aging منتشر شد، دانشمندان  انگلیسی و چینی داده‌های حدود ۵۰۰ هزار بزرگ سال ۳۸ تا ۷۳ ساله را بررسی کردند. از شرکت‌کنندگان درباره الگوهای خواب و سلامت روان آن‌ها سوال شد و در یک سری تست‌های شناختی شرکت کردند.

با تجزیه و تحلیل داده‌ها، تیم تحقیقاتی دریافتند که خواب ناکافی یا بیش ‌از ‌حد، با اختلال در عملکرد شناختی مرتبط است. 7 ساعت خواب در شب، مقدار بهینه خواب برای عملکرد شناختی و همچنین سلامت روانی بود، به‌طوری‌که افراد در صورت خواب طولانی‌تر یا کوتاه‌تر، علایم بیشتری از اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کردند.

 تاثیر خواب ناکافی بر مغز

محققان می‌گویند یکی از دلایل احتمالی ارتباط بین خواب ناکافی و زوال شناختی ممکن است  اختلال در خواب عمیق با موج آهسته باشد.

 تحقیقات نشان داده است که اختلال در این نوع خواب، می‌تواند باعث ایجاد «درهم‌تنیدگی» مغزی شود (مشخصه برخی از انواع زوال عقل). علاوه بر این، کمبود خواب ممکن است توانایی مغز را برای خلاص شدن از شر سموم مختل کند.

پروفسور باربارا ساهاکیان از دپارتمان روان پزشکی دانشگاه کمبریج و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «خواب خوب شبانه در تمام مراحل زندگی مهم است، به‌ویژه با افزایش سن این اهمیت بیشتر می‌شود. یافتن راه‌هایی برای بهبود خواب می‌تواند در میان سالی در حفظ سلامت روان و جلوگیری از زوال شناختی، به ویژه برای بیماران مبتلا به اختلالات روان پزشکی و زوال عقل، حیاتی باشد.»

 بیشتر بدانید : این مشکل خواب می تواند شما را زودتر پیر کند

بیشتر بدانید : عادت های روزانه غلطی که باعث کاهش کیفیت خواب می شود

بیشتر بدانید : نگاهی به پدیده خواب اما از لحاظ علمی

بیشتر بدانید : دلایلی که به شما می گوید باید به خوابتان اهمیت دهید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com