نفخ زیاد برای بدن چه عوارضی دارد و نشانه های چه بیماریهایی است؟
نفخ یکی از معضلاتی است که اغلب ما به آن دچار می شویم و معمولا هم نگران کننده نیست، اما اگر نفخ زیاد باشد و با علائم دیگری همراه باشد، خطرناک بوده و باید مورد بررسی قرار گیرد

نفخ زیاد در چه صورت خطرناک است؟

نفخ یک مشکل گوارشی رایج است که بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند؛ اگرچه در بسیاری از موارد، بدون هیچ اقدام خاصی این مشکل از بین می‌رود اما می‌تواند به یک معضل جدی برای سلامت هم تبدیل شود.

در برخی از شرایط نفخ دیگر یک علامت مزاحم نیست و می‌تواند نشانه‌های نگران کننده‌ای داشته باشد به طوری که نیاز به توجه فوری پزشکی را ایجاد کند.

بیشتر بدانید :  علت نفخ شما خطرناک است، اگر همراه نفخ این علائم را هم دارید

بیشتر بدانید : علت نفخ شدید و درمان نفخ، از زبان یک متخصص تغذیه

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در صورتی که علائم زیر را به دنبال نفخ تجربه کردید حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

درد ناحیه لگن

نفخ همراه با درد در ناحیه لگن شاید نشانه‌ای از ابتلا به سرطان تخمدان باشد. به خصوص اگر با علائم دیگری مثل احساس سیری زودرس در حین غذا خوردن و نیاز ناگهانی و مکرر به اجابت مزاج، همراه باشد.

کاهش وزن

حدود یک درصد جمعیت به بیماری سلیاک مبتلا هستند. در این بیماری خودایمنی، بدن به گلوتن موجود در مواد غذایی واکنش نشان داده و سطح روده فرد که باید به طور طبیعی دارای پرز باشد، صاف می‌شود. رایج ترین علائم سلیاک، اسهال و کاهش وزن است. اما نیمی از افراد مبتلا هم علائمی دارند که در ظاھر، هیچ ربطی به روده ندارد، مثل کم خونی، خارش پوستی، سردرد و مراحل اولیه پوکی استخوان.

بیشتر بدانید : 3 علائم حساسیت به گلوتن یا بیماری سلیاک

انقباضات شکمی شدید

برخی از افراد، این علامت را با انقباضات شکمی ناشی از عادت ماهیانه یا حتی انگل اشتباه می‌گیرند اما اگر این انقباضات در پایین و سمت چپ شکم اتفاق افتند، ممکن است که نشانه ابتلا به بیماری دیورتیکولیت باشند. در این بیماری، کیسه‌های کوچکی در آستر بخش‌های پایینی روده بزرگ ایجاد شده و این کیسه‌ها ملتهب می‌شوند. اگر انقباضات شدید با تب ھمراه باشند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 اسهال خونی

اگر نفخ با دردهای مکرر شکم ھمراه باشد، می‌تواند نشانه بیماری‌های روده‌ای مثل کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. در حدود 40 درصد بیماران علائمی به غیر علائم گوارشی را هم تجربه می‌کنند. از جمله این علائم می‌توان به مشکلات دید (درد چشم و تاری دید)، خارش پوستی و خستگی، اشاره کرد.

 سرطان معده

این سرطان معمولا در اوایل بدون علامت است و یا علائم مبهمی مانند نفخ، سوء هاضمه و یا احساس پری در قسمت فوقانی شکم دارد.

بیشتر بدانید : علایم سرطان معده را بشناسید

بیماری کرون

این بیماری یک حالت خود ایمنی است که روی دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارد و ممولا در روده کوچک یا روده بزرگ است. نفخ یکی از شایع‌ترین علائم بیماری کرون است ضمن این که کرون می‌تواند منجر به تنگی و انسداد روده شود و علاوه بر نفخ، کاهش وزن، تهوع و استفراغ بعد از غذا را ایجاد کند.

سرطان کولون یا روده بزرگ

یکی از شایع‌ترین علائم این سرطان نفخ است. اگر سرطان قسمت‌های بالاتر روده بزرگ را درگیر کند، نفخ ممکن است تنها علامت اولیه باشد. سرطان روده بزرگ دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در افراد غیر سیگاری در ایالات متحده است.

بیشتر بدانید :  از بین بردن نفخ شکم بدون دارو و با 25 خوراکی

بیشتر بدانید :  12 دلیل برای نفخ ناگهانی

بیشتر بدانید : درمان نفخ برای همیشه با رژیم غذایی ضد نفخ

بیشتر بدانید :  درمان نفخ معده با چند روش موثر خانگی!!!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir