بهترین منابع منیزیم برای بهبود خلق و خو از جوانه گندم تا پودر کاکائو
منیزیم یکی از مواد معدنی ضروری و مفید برای بدن است که تاثیرات خوب زیادی بر روی مغز می گذارد، در این مطلب بهترین منیزیم معرفی می شوند

منابع منیزیم و تاثیر آن بر خلق و خو

منیزیم، یکی از ریزمغذی‌های اساسی در بدن است که در عملکردهای مختلف از جمله تولید انرژی، ساخت پروتئین‌ها و متابولیسم اسیدهای چرب ضروری نقش دارد. منیزیم در بهبود خلق‌وخو نیز تاثیر جدی داشته و کمبود آن با بروز علائمی نظیر تحریک‌پذیری، خواب ناآرام، حالت عصبی و اضطراب خفیف همراه است. خوشبختانه، منابع غذایی منیزیم متعدد است و می‌توان آنها را در رژیم غذایی روزانه گنجاند.

در ادامه این مطلب به معرفی منابع غذایی سرشار از منیزیم خواهیم پرداخت که به ترتیب عبارتند از: 

بیشتر بدانید : منابع منیزیم در این 13 خوراکی

بیشتر بدانید : مصرف منیزیم از بروز چه بیماریهایی پیشگیری می کند؟

نان سبوس‌دار

نان سبوس‌دار منبع غنی منیزیم است و هر 100 گرم آن 28 میلی‌گرم منیزیم دارد که در مورد نان سفید فقط 15 میلی‌گرم است. نان سبوس‌دار به‌دلیل وجود فیبرهای غذایی و ویتامین‌های مختلف نیز ارجحیت دارد و جایگزین سالم و مغذی برای نان سفید است. 

برگه موز

برگه موز مقدار فراوانی منیزیم دارد و 100 گرم آن حاوی 100 میلی‌گرم منیزیم است. موز مقدار زیادی نیز پتاسیم دارد. البته کالری موز خشک‌شده نیز بالاست و هر 100 گرم آن 260 کیلوکالری انرژی دارد. خرما، انجیر خشک و برگه زردآلو نیز دیگر میوه‌های خشک مفید پس از برگه موز هستند. 

پودر کاکائو

کاکائو بدون شکر اصلی‌ترین منبع تامین منیزیم است زیرا هر 100 گرم آن 467 میلی‌گرم منیزیم دارد. 2 قاشق چایخوری پودر کاکائو حاوی 52 میلی‌گرم منیزیم است که می‌تواند 14 درصد از نیاز روزانه بدن را تامین کند. 20 گرم شکلات تلخ با حداقل 70 درصد کاکائو نیز تامین کننده 11 درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی است. 

سبزیجات سبز

همه سبزیجات سبز حاوی منیزیم هستند. به‌عنوان مثال، 100 گرم لوبیا سبز 28 میلی‌گرم منیزیم دارد. البته برای حفظ مواد معدنی از جمله منیزیم موجود در سبزیجات، روش بخارپز کردن ارجحیت دارد.

دانه‌های سویا

حبوبات حاوی منیزیم هستند اما دانه‌های سویا در این زمینه بهترین منبع است به‌طوری‌که هر 100 گرم آن 170 میلی‌گرم منیزیوم دارد. البته نخود و لوبیا سفید منابع غنی پس از سویا هستند. 

جوانه گندم

جوانه گندم یکی از منابع غنی منیزیم است که 100 گرم آن 68 درصد نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند. جوانه گندم را می‌توان همراه سالاد استفاده کرد یا پودر آن را به شیر یا ماست افزود.

بیشتر بدانید : تضمین سلامت مغز و پیشگیری از زوال عقل با مصرف منیزیم

بیشتر بدانید : قرص منیزیم، خوراکی یا تزریقی، چه فواید و عوارضی دارد؟

بیشتر بدانید : آنچه باید درباره منیزیم بدانید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamat.ir