آلوپسی آره آتا
استرس عامل اصلی ریزش سکه ای موی سر یا آلوپسی آره آتا است.
 
مجتبی امیری در گفت‌وگو با فارس در خصوص علت ریزش سکه‌ای مو در سر و صورت گفت: ریزش سکه‌ای مو یا آلوپسی‌ آره آتا یک بیماری ایمونولوژیک است که سلول‌های ایمنی خود فرد موهای این ناحیه را از بین می‌برد.

وی ادامه داد: استرس نقش عمده‌ای در ایجاد این بیماری دارد، البته گاهی کم‌کاری تیروئید و برص نیز در آن دخیل است.به گفته این متخصص پوست و مو 3 تا 5 درصد افراد جامعه به ریزش سکه‌ای مو مبتلا می‌شوند که محدودیت سنی برای آن وجود ندارد.

امیری تأکید کرد: در اکثر موارد امکان بهبودی خودبه‌خودی وجود دارد اما افراد باید مراقب باشند که اجازه ندهند بیش از 3 تا 6 ماه از ایجاد این ضایعه بگذرد تا برای درمان مراجعه کنند چون امکان درمان سخت تر خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیة‌الله خاطرنشان کرد: ممکن است در این بیماری فرم‌های خفیف آن از اندازه یک سکه شروع شود  و تا ریزش کل موی سر رخ بدهد یا حتی افرادی که به آلرژی پوستی مبتلا هستند ناحیه دور سر درگیر شود.

این متخصص پوست و مو بهترین درمان برای این بیماری را تزریق دارو روی بخش‌هایی که مو ریزش داشته عنوان کرد و افزود: باید این تزریق‌ها به فاصله یک ماه و چند مرتبه انجام شود تا مو در ناحیه آسیب‌دیده دوباره بروید. امیری به این نکته اشاره کرد که در ابتدای رویش، موها کرکی شکل هستند که به مرور به حالت طبیعی برمی‌گردند و اما موهای سفید از ریزش سکه‌ای مستثنی هستند.
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com
 

مطالب پیشنهادی:

خوراکی های انرژی زا
بهترین و بدترین روغن های خوراکی
خوراکی های مفید برای شفاف شدن مو، پوست، علیه شکنندگی ناخن
خوراکی علیه شکستگی
با این خوراکی به جنگ كبد چرب بروید