گفتگو با بازیگرانی که در دوره میانسالی همچنان جوانی خود را حفظ کرده اند و در نقش خانم های جوان ظاهر می شوند.

چرا بازیگران جوان می مانند؟

حتما می‌خواهید بدانید بازیگرانی كه پس از گذشت سال‌ها هنوز هم می‌توانند در نقش دختران جوان ظاهر شوند و همان چهره نوستالژی فیلم‌های سال‌ها قبل را تداعی می‌كنند، چه كاری برای جوانی خود انجام می‌دهند. برای پاسخ به حس كنجكاوی مخاطبان، سراغ چند نفر از بازیگرانی كه پس از سال‌ها هنوز جوان به نظر می‌رسند، رفته‌ایم تا اسرار این جوانی را از زبان خودشان بازگو كنیم.

 

راز جوانی آتنه فقیه‌نصیری

كینه‌ای نیستم

از سال 71 كه مردم او را در نقش «خاله سارا» و در قاب تلویزیون دیدند تا الان تغییر چندانی در چهره آتنه فقیه‌نصیری ندیده‌ایم. او كه 47 ساله است، هنوز همان چهره سال‌های جوانی خود را حفظ كرده و به‌اصطلاح عامیانه «تكون نخورده». او درباره رازهای جوان‌ماندنش می‌گوید: من از رژیم غذایی خاصی پیروی نمی‌كنم، اما سعی می‌كنم غذای سالم بخورم. خوابیدن به‌موقع در شب برای ما كه شغل سخت بازیگری داریم تا حدی سخت است، ولی سعی می‌كنم شب‌ها زود بخوابم. به‌علاوه آنچه در رابطه با جوان ماندن تاثیرگذار بوده این است كه من به صورت روزانه و روتین آرایش نمی‌كنم، معمولا صورتم را با یك شامپوی معمولی می‌شویم و تنها چیزی كه برای پوستم مصرف می‌كنم كرم مرطوب‌كننده است. شاید بخشی از اینكه می‌گویند من جوان‌تر از سنم نشان می‌دهم به ویژگی‌های ژنتیكی مربوط باشد. به علاوه چیزی كه به لحاظ روحی در من وجود دارد و به نظرم اهمیت دارد، این است كه به كسی حسودی نمی‌كنم؛ به‌نظرم حسودی یا دیگر ویژگی‌های درونی شخصیت می‌تواند در چهره فرد متجلی شود.

خوشبختانه در زندگی‌ام برای چیزی حسرت یا غبطه نخورده‌ام و از این لحاظ در آرامش روحی هستم؛ همچنین كینه‌ای از كسی به دل نمی‌گیرم كه به‌نظرم این موضوع برای شادابی و جوانی آدم‌ها مهم است. اگر مساله‌ای پیش بیاید سعی می‌كنم، بگذرم و كینه به دل نداشته باشم، این خصلت بیشتر به خود فرد كمك می‌كند تا آرامش را تجربه كند. به هرحال تصور می‌كنم مسائل مربوط به درونیات و آرامش روحی می‌تواند در جوانی و شادابی افراد تاثیرگذار باشد.

 

راز جوانی ستاره اسكندری

كنجكاو و ماجراجو هستم

41 ساله است، اما چهره‌اش این را نشان نمی‌دهد و هنوز هم می‌تواند در نقش دختران جوان‌تر از خودش ایفای نقش كند. ستاره اسكندری از اینكه جوان‌تر از سنش به‌نظر می‌آید، تعجب می‌كند و می‌گوید: خودم تصور نمی‌كنم جوان‌تر از سنم نشان بدهم و كار خاصی هم برای جوان ماندن انجام نداده‌ام. شاید مهم‌ترین چیزی كه در حفظ جوانی‌ام تاثیر داشته، خوردن میوه و سالاد است. من به میوه خصوصا انواع سالادها علاقه دارم. به‌نظرم اگر آدم‌ها نگران بالا رفتن سن‌شان نباشند و به آن فكر نكنند، اتفاقا جوان‌تر می‌مانند.ئمن حس می‌كنم با آنكه سنم بالاتر رفته اما روحیه‌ام از قبل جوان‌تر شده است؛ آن حس كنجكاوی، ماجراجویی و تحركی كه بیشتر در جوان‌ها دیده می‌شود را در این سال‌ها بیشتر در خودم حس می‌كنم. به‌نظرم زمانی كه آدم‌ها جوان‌تر هستند تصور می‌كنند همیشه زنده‌اند و شاید از لحظه‌های زندگی كمتر استفاده كنند؛ درحالی‌كه وقتی سن كمی بالاتر می‌رود، انسان قدر زندگی‌اش را بیشتر می‌داند و دوست دارد تا آخرین لحظه به زندگی پرانرژی ادامه بدهد. انگار از یك دورانی به بعد آدم دلش می‌خواهد همه كارهایی كه دوست دارد را انجام بدهد و همین نوع نگاه به زندگی هم در چهره افراد بازتاب پیدا می‌كند. من این روزها تصور می‌كنم انرژی بیشتری دارم و جوان‌تر از سال‌های جوانی‌ام هستم.

 

راز جوانی مرجانه گلچین

همیشه خوشحالم

شاید باور نكنید خانم شادابی كه در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیون می‌بینید 47 ساله باشد. مرجانه گلچین از آن دست بازیگرانی است كه خیال خداحافظی با جوانی و ورود به میانسالی را ندارد. از او خواستیم بگوید كه چه عواملی باعث شده همچنان به‌عنوان یك بانوی جوان شناخته شود. او می‌گوید: من سعی می‌كنم سالم زندگی كنم و از هرچیزی كه برای بدنم مضر است تا حد امكان دوری كنم. اگرچه ورزشكار نیستم، اما سعی می‌كنم فعالیت بدنی داشته باشم، برای همین پیاده‌روی می‌كنم. رژیم غذایی خاصی ندارم كه مثلا گیاهخوار باشم یا از مصرف بعضی غذاها اجتناب كنم؛ معمولا غذاهای خانگی را به فست‌فود‌ها ترجیح می‌دهم. برخی مواقع مثل زمان‌هایی كه سر صحنه هستم مجبورم غذای بیرون بخورم، اما در بین همین غذاها هم سعی می‌كنم مراقب نكات مربوط به سلامتی باشم. چندان اهل این نیستم كه كرم یا ماسك مخصوصی استفاده كنم یا مراقبت‌های ویژه‌ای از پوستم داشته باشم، اما سعی می‌كنم پوستم را مرطوب نگه دارم و حتما از ضدآفتاب استفاده كنم. به‌نظرم كرم ضدآفتاب بیش از دیگر محصولات بهداشتی، برای حفظ جوانی و پیشگیری از پیری پوست موثر است. من زیاد آب می‌نوشم و این موضوع می‌تواند در حفظ سلامتی و جوانی موثر باشد. اگر از همه این موضوعات بگذریم آنچه اهمیت دارد، خوشحال و راضی بودن است. من سعی كرده‌ام به داشته‌هایم اكتفا كنم. لذت بردن فقط در داشتن زندگی‌های آنچنانی خلاصه نمی‌شود و هركس می‌تواند با آنچه دارد خوشحال باشد.

 

راز جوانی نسرین مقانلو

محبت کردم جوان ماندم

نسرین مقانلو هم 47 ساله است اما هنوز در بعضی فیلم‌ها نقش و زن‌های جوان سی و چند ساله را بازی می‌كند. او درباره راز جوانی‌اش می‌گوید: «به نظر من اولین و موثرترین فاكتوری كه باعث می‌شود یك انسان جوان و شاداب بماند، فاكتورهای روانی و درونی است. كسانی كه گذشت دارند، مهربان هستند و به دیگران محبت می‌كنند، چهره‌های شاداب‌تری دارند و انرژِی مثبت از خود ساطع می‌كنند. برعكس كسانی كه كینه دارند، در تلاش هستند به دیگران لطمه بزنند و به‌طور كلی روح بیماری دارند، همیشه پژمرده و افسرده به نظر می‌رسند. این افراد با تراوش كینه و انرژی منفی در درجه اول به خود و سلامتی خود ضربه می‌زنند. بخشش دیگران و آرامشی كه به دنبال آن می‌آید، بزرگ‌ترین هدیه خدا به انسان است؛ من هم همیشه سعی كرده‌ام بخشش و گذشت داشته باشم. سعی می‌كنم در زندگی چیزی را از كسی به دل نگیرم و همیشه از خدا برای همه اتفاقات خوب و زندگی آرام خواسته‌ام. من معتقدم دعا و آرزوهای خوب برای دیگران داشتن در درجه اول خود شخص را شاداب می‌كند و این شادابی در چهره تجلی پیدا می‌كند. دیگران و مردم را دوست دارم و همیشه تلاش كرده‌ام صداقت و فداكاری داشته باشم و از حسادت دوری كنم. به هرحال معتقدم مسائل درونی و روانی بسیار زیاد روی چهره، جوانی و شادابی تاثیرگذار است و یكی از مهم‌ترین فاكتورهای حفظ سلامتی است.»

 

سبك زندگی برایم مهم است

به غیر از مسائل درونی و آرامش روحی، سبك زندگی سالم باعث می‌شود كه آدم جوان بماند و در سال‌های دوران میانسالی هم شاداب باشد. من همیشه سعی كرده‌ام تا جایی كه می‌توانم مراقب نوع زندگی، تغذیه و سلامتم باشم. بیشتر روزها یا در پارك یا روی تردمیل پیاده روی می‌كنم. مدیتیشن و یوگا هم انجام می‌دهم تا تمركز داشته باشم و به آرامش برسم. والیبال، شنا و تكواندو جزء ورزش‌های مورد علاقه من است كه گهگاه انجام می‌دهم. من سعی می‌كنم ورزش و فعالیت بدنی را در برنامه روزانه‌ام حتما بگنجانم؛ حتی اگر زمان كوتاهی باشد. خواب مناسب هم بسیار مهم است و سعی می‌كنم حداقل زمانی كه سر صحنه نیستم آن را رعایت كنم. به‌هرحال بازیگران شغلی دارند كه شاید گاهی مجبور باشند تا نیمه‌های شب یا حتی صبح بیدار بمانند و كار كنند. با این حال من سعی می‌كنم خواب راحتی داشته باشم و تا حد امكان ساعت 11 شب بخوابم چون بهترین زمان برای خوابیدن بین ساعات 11 تا 4 صبح است. معتقدم خوابیدن در این زمان سموم را از بدنم خارج كرده و انرژِی برای فعالیت‌های بعدی را تامین می‌كند.

 

از گنجینه طب سنتی استفاده می‌كنم

من واقعا به تغذیه سالم برای داشتن بدنی سالم و جوانی اعتقاد دارم. سعی می‌كنم نكات مربوط به سلامتی كه در رسانه‌ها می‌شنوم یا می‌خوانم را رعایت كنم و حتما غذاهای تازه مصرف كنم. برخی نكات مربوط به طب سنتی را هم رعایت می‌كنم. بسیاری از مردم كشورهای دیگر مثل چین و كره از داروهای گیاهی و طب سنتی ایران استفاده می‌كنند؛ چرا خود ما از این گنجینه سلامتی استفاده نكنیم؟ مادر من بختیاری است و از طب سنتی اطلاعات زیادی دارد.

بسیاری از نكات مربوط به حفظ سلامتی را از ایشان آموخته‌ام؛ مثلا یك لیوان آب جوش ولرم قبل از صبحانه یكی از كارهایی است كه من همیشه آن را انجام می‌دهم. آب جوش قبل از صبحانه باعث دفع سموم و پاكسازی كبد شده و باعث می‌شود پف بدن اصطلاحا بخوابد. به علاوه تركیبی دارم كه آن را مصرف كرده و به دیگران هم توصیه می‌كنم. این تركیب شامل دو لیتر آب سرد، 10 شاخه نعناع، چند حلقه لیموترش، چند حلقه خیار و یك قاشق غذاخوری زنجبیل تازه؛ این تركیب را می‌توان حتی به جای آب نوشید. بعد از 25 روز می‌توان تاثیر آن را در آب شدن چربی‌های دور شكم دید. یا تركیب دیگر، استفاده از زیره در سالاد است كه بسیار مفید است و آن را مصرف می‌كنم.

 

جوانی من ارثی است

البته جوان ماندن در نژاد ما بختیاری‌هاست و اگر دقت كنید می‌بینید اكثر بختیاری‌ها پوست خوبی دارند و جوان‌تر از سن خود نشان می‌دهند. شغل بازیگری سختی‌های خاص خود را دارد؛ از گریم گرفته تا كار در شرایط سخت آب و هوایی یا دیر خوابیدن. من اگر بازیگر نبودم اتفاقا شاید جوان‌تر از الان می‌ماندم چون ژنتیكم ایجاب می‌كند كه جوان بمانم.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : مجله سیب سبز

 

 

 
 

 
X