تولید تخمدان انسان در محیط آزمایشگاه از بخشی از بافت این عضو، می‌تواند امکان مادر شدن را برای زنان مبتلا به سرطان فراهم کند.
 
موفقیت دانشمندان در تولید تخمدان انسان در محیط آزمایشگاه از بخشی از بافت این عضو، می‌تواند امکان مادر شدن را برای زنان مبتلا به سرطان فراهم کند.
 
به گزارش تایم آو ایندیا، در این تحقیق تخمدان مصنوعی حاصله، یک تخمک نابالغ انسان را به تخمک بالغ تبدیل کرد.

گروهی از محققان در بیمارستان زنان و کودکان در رود آیلند برای تولید این تخمدان مصنوعی کار خود را با سلول‌های پوششی theca cells آغاز کردند. این سلولها پوشش خارجی فولیکول‌ها را می‌سازند که تخمک را نگهداری و پیش ماده استروژن را تولید می‌کند.

دانشمندان این سلول‌ها را از زنان جوانی گرفتند که بنا به دلایل دیگری تخمدانهایشان را از بدنشان خارج کرده بودند. آنها از این سلولهای پوششی، یک قالب ژلی شبیه کندوی عسل تهیه کردند که به ساختاری به طول دو میلی متر رشد یافت.

این گروه از مایع پیرامون تخمکها در زنانی که تحت آی وی اف IVF قرار گرفته بودند،‌ سلول‌های گرانولوزا استخراج کردند. این سلول‌ها با تولید هورمون اوسترادیول، به بلوغ تخمک‌ها کمک می‌کند. پژوهشگران برای تبدیل این سلول‌ها به توده کروی شکل، از یک قالب استفاده کردند و آنها را در حفره‌های کندوی عسل قرار دادند.

در مرحله بعدی، تخمک انسانی را که یک هفته از زمان تخمک گذاری آن می‌گذشت استخراج کردند و به همراه هورمون تحریک کننده فولیکول که به رشد تخمک کمک می‌کند اما در تخمدان ترشح نمی‌شود، درون این ساختار قرار دادند.

این تخمک پس از 72 ساعت به یک تخمک بارور تبدیل شد. در این مرحله یک جسم دو قطبی را تولید کرده بود، این ساختار کوچک فقط زمانی تولید می‌شود که تخمک بالغ باشد.

درمان سرطان می‌تواند تخمک‌های زنان را نابود کند، از این رو تخمدان مصنوعی می‌تواند فرصت‌های زیادی برای بارداری و مادر شدن در اختیار این زنان قرار دهد.

در حال حاضر تنها تخمک‌های بالغ پیش از آغاز درمان سرطان از بدن خارج و منجمد می‌شود،‌ اما درصورتی که امکان بلوغ تخمک‌ها در بیرون بدن فراهم باشد، می‌توان تخمک‌های نابالغ بسیاری را ذخیره کرد.

همچنین محققان می‌توانند از تخمدان مصنوعی برای آزمایش تاثیرات سموم بالقوه بر روی تخمک‌های بالغ استفاده کنند.

گام بعدی شناخت این مساله خواهد بود که آیا این تخمدان می‌تواند تخمک‌های نابالغ‌تر موسوم به سلول‌های ابتدایی تخمک را که تعداد آنها در بدن زنان به هزاران سلول می‌رسد، به مراحل بلوغ برساند یا خیر.

مجری این تحقیقات امیدوار است تخمک‌های بسیار نابالغ را گرفته، آنها را رشد داده و به مرحله بلوغ برساند.

کروتز یکی دیگر از پژوهشگران این تیم معتقد است عمل بالغ سازی را می‌توان طی 10 روز به انجام رساند که با زمان 280 روز و یا بیشتر که در بدن زنان انجام می‌شود قابل مقایسه است. به نظر می‌رسد تخمک‌ها در خارج از بدن سریعتر بالغ می‌شوند که دلیل آن می‌تواند نبود هرگونه عوامل بازدارنده این روند در تخمدان مصنوعی نسبت به داخل بدن باشد.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد اگرچه زنانی که تخمدانهایشان را از بدن خارج می‌کنند کمتر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند، اما احتمال اینکه به بیماری قلبی مبتلا شوند، بیشتر از زنانی است که تخمدانهایشان را حفظ می‌کنند و احتمال مرگ این افراد نیز بیشتر است.

نتایج این تحقیقات در نشریه نیوساینتیست منتشر شده است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: irna.ir
 
مطالب پیشنهادی:
رابطه زمان بارداری و طول عمر زنان!؟
آمپول ضد باروری برای مردان!
ویتامین کلیدی در انجام تولید مثل
تأخیر در بلوغ را جدی بگیرید
عامل اصلی کاهش سن بلوغ در کشور
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X