بدن بزرگتر‌ها در برابر باد مصنوعی کولر و تغییر دمای ناگهانی، مقاوم است، اما بدن بچه‌ها ضعیف‌تر است و قطعا باد کولر برای بسیاری از کودکان مشکلات زیادی ایجاد می‌کند

باد کولر و آنچه با شما و کودکتان می کند

خنک شدن و دور ماندن از نور آفتاب در این روز‌های گرم تابستان آرزوی همه است و معمولا بیشتر مردم در این مواقع اگر در خانه باشند، بیشتر روز را زیر باد کولر می‌گذرانند. کسانی هم که بیرون هستند وقتی به مکان یا ساختمانی وارد می‌شوند و باد خنک کولر به سر و صورت‌شان می‌خورد، سعی می‌کنند جهت باد را شناسایی کنند و چند دقیقه‌ای در مسیرش بایستند تا بیشتر خنک شوند! شاید بدن بزرگتر‌ها در برابر این تغییر دمای ناگهانی و باد مصنوعی کولر دوام بیاورد اما بدن بچه‌ها ضعیف‌تر است و قطعا باد کولر برای بسیاری از کودکان مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. ما در این گزارش به چند مورد از این مضرات اشاره می‌کنیم.

 

1- باد کولر و انتقال آلودگی هوا به فضای خانه

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند، خانواده‌هایی که برای خنک ماندن، مدت بیشتری از کولر استفاده می‌کنند، در معرض آلودگی بیشتری قرار دارند، مخصوصا اگر دستگاه خنک‌کننده، جریان هوای تازه را وارد محیط خانه نکند و تنها هوای قدیمی را به جریان درآورد. بنابر‌این اگر محفظه درون دریچه‌ها کثیف باشد، انواع گرد و غبار‌های محتوی موجودات ریز و ویروس‌ها را در فضا می‌پراکند و باعث می‌شود اعضای خانواده و مخصوصا کودکان، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار بگیرند.

 

2- باد کولر و خستگی‌ها و سردرد‌ها

بسیاری از کسانی که ساعت‌ها زیر باد کولر می‌مانند، نسبت به بقیه بیشتر دچار سردرد، ضعف و خستگی بیش از حد می‌شوند. بنابر‌این، علاوه بر‌این که نباید کودک‌تان را در مسیر مستقیم باد کولر قرار دهید، لازم است برای اینکه دمای بدن‌خودتان و کودک‌تان به حد تعادل برسد هر ساعت یا هر چند ساعت یک‌بار کولر را خاموش و پنجره‌ها را باز کنید تا جریان هوای خانه عوض شود.

 

3- باد کولر و اختلال در تنفس

یادتان باشد که محفظه‌ها و دریچه‌های کولر‌تان را هر چند وقت یک‌بار، باید به خوبی تمیز و فیلتر آن را هم تعویض کنید. چون در غیر این صورت زمینه خوبی برای رشد انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها و ذرات کوچک بیماری‌زا ایجاد می‌شود. بنابر‌این با جریان پیدا کردن هوای سرد کولر همه این ذرات به محیط خانه وارد می‌شوند. گاهی علت بیماری‌های بی‌دلیل کودکان می‌تواند همین عامل کوچک باشد.

 

4- باد کولر و خشکی پوست

خوب است بدانید اگر شما و فرزند‌تان بیش از اندازه زیر باد کولر بمانید، ممکن است پوستتان خشک شود و حتی سرمای باد کولر باعث خشکی و شکنندگی مو‌های‌تان شود. پس اگر به‌هیچ‌وجه راضی نمی‌شوید یک دقیقه هم کولر را خاموش کنید، حداقل از کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده برای خود و فرزندتان استفاده کنید.

 

5- باد کولر ماشین

شاید باورتان نشود اما قرار گرفتن در معرض مستقیم باد کولر در ماشین، به تدریج باعث خشکی چشم‌ها می‌شود. بنابر‌این اگر به محض نشستن در ماشین، کولر را روشن می‌کنید، کودک‌تان را رو‌به روی آن ننشانید.


گرآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamatnews.com


 
 

X