ظروف پلاستیکی(پلاسکو) 2 هزار تومانی در سطح معابر را نخرید
ظروف پلاستیکی(پلاسکو) حامل انواع میکرب ها هستند و استفاده از آنها در محیط منزل بیماری را منتشر می کنند و...

بهتر است از هر ظرف پلاستیکی برای مصارف غذایی استفاده نکنید و ابتدا از سلامت این ظروف مطمئن شوید،ظروف پلاسکو که غالبا با قیمت ارزانی در بازار عرضه می شوند از موادبازیافتی ساخته می شوند که حامل انواع میکروب های بیماری زا می باشند حراج این ظروف به علت بی کیفیت بودن مواد سازنده آن هاست.

 

به توضیحات کارشناسان درباره عوارض ظروف پلاستیکی بازیافتی دقت کنید:

مدتی است که شاهد ورود ظروف پلاسکو با قیمت دو هزار تومن در سطح معابر هستیم و شهروندان به دلیل قیمت پایین آنها را می خرند، غافل از اینکه چند نوع بیماری برای خود و خانواده شان به خانه می برند.

بازیافت پلاسکو و تبدیل آن به گلدان و کیسه زباله و وسایلی از این قبیل کاری درست و در جهت صرفه جویی اقتصادی است، اما چندی است کارخانه های مبدل بازیافتی در برخی استان ها از جمله ایلام، همدان و کرمانشاه دست به اقدامی عجیب زده اند و از اشیای بازیافتی که از اماکن شبانه روزی مثل خوابگاه ها و تالارها به صورت قراردادی خریداری می کنند، سفره و اسباب بازی کودکان، آب پاش و دمپایی و حتی ظروف غذا تولید می کنند.کارشناسان می گویند این گونه ظروف حامل انواع میکرب ها هستند و استفاده از آنها در محیط منزل بیماری را منتشر می کنند.

عباس احمدیان، نایب رئیس اتحادیه تولید کنندگان و مصنوعات پلاستیک و نایلون در واکنش به تولید ظروف پلاستیک دو هزار تومانی از مواد بازیافتی در گفتگو گفت: این ظروف با سلامت مردم سر و کار دارند و حتما با استفاده از مواد اولیه با کیفیت و دست اول باید تولید شوند.بازرسین ما بر تولید و فروش این مواد نظارت دارند و در گشت های خود این نوع ظروف را مورد بررسی قرار می دهند و اگر چنین موردی را مشاهده کنند با آن برخورد می کنند.

وی با بیان اینکه مردم درصورت مشاهده فروش چنین ظروفی باید به بازرسی اتحادیه اطلاع دهند.اتحادیه، ظروف پلاستیکی را مورد بررسی قرار می دهند و اگر مورد خلافی مشاهده شود حتما با آن برخورد خواهد شد.تولید ظروف با استفاده از مواد بازیافتی بسیار نادر است چرا که قیمت مواد اولیه و دست اول تولید این ظروف بسیار پایین و به وفور در دست تولید کننده است و نیازی به استفاده از ضایعات نیست.

در یک مقطعی برخی از سفره های یک بار مصرف از مواد بازیافتی تولید می شده است.در این باره ما تذکرات لازم را به تولید کنندگان این سفره ها داده ایم و تاکید کرده ایم که باید در تولید سفره های یکبار مصرف از مواد دست اول استفاده شود.

وی با بیان اینکه تولید ظروف مصرفی از زباله و مواد بازیافتی خلاف قانون است. باید در زمینه حراج و تولید ظروف پلاستیکی از ما مجوز گرفته شود، اتحادیه پلاستیک اگر در این زمینه خلافی را مشاهده کند حتما برخورد خواهد کرد.اگر ظروفی در بازار مشاهده می شود که از مواد بازیافتی تولید می شود یقین بدانید که این تولیدات زیر زمینی است که بدون مجوز و در خفا تولید می شود که درصد تولید این ظروف بسیار پایین است.

این اظهارات در حالی بیان می شود که غیر از دستفروشان، شهروندان حتی شاهد مغازه هایی در سطح شهرها هستند که اینگونه ظروف را با قیمت دو هزار تومان به فروش می رسانند.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatnews.com