خطری که کاغذ دیواری های خیلی قدیمی برای سلامتی دارند
کاغذ دیواری‌ها می‌توانند مکانی برای تولید مواد سمی و خطرناک باشند، نتایج یک مطالعه جدید در همین رابطه نشان داده است که کاغذ دیواری‌ها در بروز "سندرم ساختمان بیمار" نقش دارند

پشت کاغذ دیواری های قدیمی چه خبر است؟

متخصصان سلامت در توضیح این سندرم می‌گویند: مواد سمی حاصل از قارچ‌هایی که زیر کاغذ دیواری رشد کرده و تکثیر می‌شوند می‌تواند به راحتی در فضای داخل ساختمان پراکنده شده و سلامت ساکنان آن را تهدید کند.

"دکتر جین دنیس - بایلی" نویسنده مطالعه مربوطه و استاد بهداشت مواد غذایی می‌گوید: در بررسی‌های آزمایشگاهی نشان دادیم که مایکوتوکسین‌ها و قارچ های مولد سم می‌توانند از مواد کپک زده جدا شده و وارد هوا شوند و این شرایط در ساختمان‌هایی که اتاق‌های آنها کاغذ دیواری دارد اغلب دیده می‌شود.

به گزارش یونایتدپرس، این مایکوتوکسین‌ها سپس استنشاق شده و با کاهش کیفیت‌ هوای منزل، برای سلامت ساکنانِ آن تهدید جدی محسوب می‌شوند؛ به ویژه در خانه‌هایی که آلودگی‌های قارچی قابل رویت هستند.

"سندرم ساختمان بیمار" اصطلاح بکار رفته برای شرایطی است که ساکنان یک ساختمان پس از مدتی زندگی در آن محل، احساس بیماری می‌کنند در حالی که معمولا عامل خاصی برای بیماری آنها پیدا نشده و بنابراین متخصصان دلیل بیماری را اغلب در محل زندگی آنها جست و جو می‌کنند.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir