ما در عصری زندگی می‌کنیم که وجود تلویزیون، رایانه و بازی‌های کامپیوتری علاقه کودکان به خواندن کتاب‌ها را کاهش داده است...
 
 کارشناسان مسایل کودک 5 راه توصیه می‌کنند که با کمک و به کارگیری آنها می‌توانید کتاب‌ خواندن را به یک لذت برای فرزندتان تبدیل کنید:
 
1 - به شخصیت‌های داستانی جان بدهید
کتاب‌ خواندن به اندازه کافی خسته‌کننده است و اگر مطلب کمی پیچیده باشد به سرعت فرد را زده می‌کند. اگر فرزند شما نیز از خواندن زود خسته می‌شود، همراه با او بنشینید.کتاب را با صدای بلند بخوانید و به شخصیت‌ها جان بدهید.برای یک فرد خشن صدایتان را کلفت و برای یک مظلوم صدایتان را نازک کنید... و پس از مدتی از فرزندتان بخواهید که همین کار را انجام دهد و شما به کتاب خواندن او گوش دهید.شاید این کار کمی از وقت شما را بگیرد اما برای آن ارزش قایل شوید تا لذت کتاب خواندن فرزندتان تبدیل به عادت شود.
 
2 - او را به کتابخانه ببرید
کتابخانه تنها مکانی است که انسان را برای مطالعه سر شوق می‌آورد.به یکی از کتابخانه‌های بزرگ شهرتان مراجعه کنید و برحسب سن فرزندتان او را به قفسه مربوط به کتاب‌های رده سنی‌اش راهنمایی کنید. به این ترتیب او احترام گذاشتن و ارزش‌مندی کتاب‌ها را می‌آموزد.در همین حین تمامی قوانین مربوط به کتابخانه از جمله سکوت،تعداد کتبی که می‌تواند به امانت بگیرد و زمان بازگرداندن کتب را به او یادآوری کنید.در کتابخانه اجازه بدهید خود او در قفسه‌ها به دنبال کتاب مورد علاقه‌اش بگردد و پس از مدتی نیز در اتاق خود او کتابخانه‌ای کوچک بسازید.
 
3 - او را عضو گروه کنید
فرهنگسراهای محلی معمولا مکان‌هایی برای مطالعه، نوشتن یا دیگر فعالیت‌های گروهی دارند.گروه می‌تواند کودکان را سر ذوق بیاورد.وقتی یکی از آنان کتابی زیبا می‌‌خواند،در مورد آن با دیگران سخن می‌گوید و همین امر باعث غرق شدن کودکان در دنیای فانتزی کتاب‌ها می‌شود.
 
4 -برای فرزندتان مجله بخرید
فقط به دنبال خرید کتب درسی،کمک‌درسی یا کتاب‌های رمان نباشید.مجلات یا حتی کتاب‌های مصور برای کودکان بسیار جذاب‌اند. همراه با او برای خرید مجلات بروید و اجازه بدهید از میان مجلات انتخاب شده برای رده سنی او،خود کودکتان مجله‌ای را انتخاب کند.شاید او از خواندن کتاب هری‌پاتر لذت نبرد و ترجیح بدهد فیلم آن را تماشا کند.پس به او اجبار نکنید و اجازه بدهید خود او انتخاب‌گر باشد.

5 - داستان های ترانه دار بخوانید
اگر فرزند شما کم‌سن است و می‌‌خواهید لذت مطالعه را در او بیدار کنید،کتاب‌هایی را تهیه کنید که همراه‌ آنها دیسک یا کاست ترانه به فروش می‌رسد.می‌توانید شب هنگام موقع خواب کتاب را به دست فرزندتان بدهید و نوار را روشن کنید تا او همراه با شنیدن نوار آهنگ‌دار کتاب مربوطه را هم ورق بزند و تصاویرش را نگاه کند.پس از مدتی نیز می‌توانید به همراه او آوازها را حفظ کنید و بخوانید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی:
آیا کودک بیش فعال دارید؟!
نشانههای هشدار دهنده رفتاری در کودکان
دروغگویی در کودکان و نوجوانان
کودکان و حساسیت های تابستانی
کودکان و خواب نیمروزی!
 
 
 

X