شاید زیاد به نشستن حشرات روی غذاها اهمیت ندهید، اما در واقع آلودگی ناشی از حشرات خیلی بیشتر از حد تصور است.

آیا حشرات باعث آلودگی غذاها می شوند؟

محققان کالج ابرلی ایالت پنسیلوانیا Pennsylvania State در آمریکا دریافتند حشرات بیش از آنچه پیش از این تصور می‌شد، حامل میکروب و باکتری هستند. بر اساس این تحقیقات حشراتی که در منازل یافت می‌شوند حامل سالمونلا salmonella ، ای‌کولای E coli و حتی باکتری‌های عامل زخم معده و سایر گونه‌های کشنده هستند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم ورود باکتری ای کولای به بدن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خطرناک‌ترین بیماری‌ مشترک میان انسان و حیوان

آیا حشرات باعث آلودگی غذاها می شوند؟

عموم مردم می‌دانند که مگس‌ها حامل میکروب هستند، اما هیچ کس به درستی از میزان این میکروب‌ها و احتمال انتقال آن‌ها اطلاع درستی ندارد. محققان با استفاده از تکنیک‌های بررسی توالی دی ان ای توانستند میزان تجمع میکروب‌ها را درون و روی بدن دوگونه از مگس هایی که معمولا در منازل یافت می‌شوند، اندازه‌گیری کنند. در نتیجه این بررسی‌ها معلوم شد 351 نوع باکتری مختلف در بدن مگس Musca domestica یا مگس خانگی و 316 نوع باکتری در بدن مگس blowfly یا مگس وزوزو که ساکن مناطق گرمتر است، یافت می‌شود.

همچنین با بررسی میزان تجمع میکروب‌ها در اندام‌های مختلف این مگس‌ها مشخص شد بال‌ها و پاهای مگس‌ها آلوده‌ترین اندام‌های این حشرات هستند. بخش عمده میکروب‌ها در هنگام حرکت مگس روی فضولات و سایر ضایعات در حال تجزیه که مگس‌ها دوران رشد خود را درون آن‌ها می‌گذرانند، به بدن این حشرات وارد می‌شود.

در این تحقیقات معلوم شد مگس‌های ساکن مناطق شهری، بیش از مناطق روستایی، آلوده به باکتری ها هستند و به همین علت محققان توصیه می‌کنند اگر قصد دارید روزی را در طبیعت بگذرانید، بهتر است به جای رفتن به پارک‌های شهر به مناطق روستایی اطراف شهرها بروید.


گردآورنده: گره سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: irna.ir


 
 
 

X