با سرد شدن هوا و بارش برف و باران معابر لغزنده شده و احتمال لیز خوردن و بروز آسیب و شکستگی افزایش پیدا می کند. اما در زمان بروز این شکستگی ها چه باید کرد؟ در مقاله زیر به این مسئله اشاره می شود.

 زمانی که در معابر یخ زده لیز می خوریم و دچار شکستگی می شویم چه اقدامات اورژانسی لازم است؟

حمید پدرام جراح استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو با اشاره به افزایش احتمال آسیب دیدگی بر اثر لغزندگی ناشی از بارش برف گفت: لغزندگی معابر ناشی از بارش برف می‌تواند صدماتی را به دنبال داشته باشد، افراد جوان به دلیل استحکام و توان بدنی بیشتر در صورتی که دچار لیز خوردگی شوند کمتر آسیب می بینند، اما در سنین بالاتر امکان شکستگی های خطرناک مانند شکستگی لگن مچ دست و پا وجود دارد.


کفش مناسب بپوشید تا آسیب نبینید

پیشگیری مهم‌ترین راه اقدام برای جلوگیری از آسیب دیدگی بر اثر سرخوردگی ناشی از برف است، در صورتی که افراد قصد دارند، پای پیاده در معابر سطح شهر تردد کنند، به منظور پیشگیری از لیز خوردگی و مصدومیت هایی مانند شکستگی و دررفتگی استخوان حتما از کفش مناسب استفاده کنند، افزون بر این برخی اقدامات چون برف روبی و نمک پاشی از سوی نهادهای مسئول مانند شهرداری در پیشگیری از بروز حوادث کمک کننده خواهد بود.

هنگام آسیب دیدگی هایی چون دررفتگی یا شکستگی استخوان بر اثر سرخوردگی در برف، نخستین اقدام حفظ خونسردی است، در اغلب این قبیل آسیب دیدگی، 99 درصد افراد هوشیار هستند و می توانند اقدامات اولیه مانند آتل بندی را تا زمان رسیدن به مراکز درمانی انجام دهند.


اقدامات اورژانسی در شکستگی ناشی از برف

اقدامات اورژانسی لازم بعد از لیزر خوردن در معابر یخ زده و بروز شکستگی

در صورتی که هنگام تردد، فردی دچار لیزخوردگی و آسیب در استخوان یا مفاصل شود، نخستین اقدام این است که باید قسمت آسیب دیده را بی حرکت کرد و آتل بندی را انجام داد که برای این کار می توان حتی از یک تکه چوب استفاده کرد.

افراد تا زمان مراجعه به مراکز درمانی اغلب در منزل یا محیط بسته قرار می گیرند، اگرچه هوا سرد است اما توصیه می کنیم در صورت آسیب دیدگی استخوان مانند شکستگی و دررفتگی روی محل آسیب دیده کیسه یخ قرار داده شود تا ورم و صدمات عروقی کمتر باشد و کبودی ها کاهش پیدا کند.


دستکاری شکستگی ممنوع!

از دست کاری محل آسیب دیدگی باید جلوگیری شود، برخی افراد در مواردی چون دررفتگی، دست به اقداماتی می زنند که این اقدامات خطرآفرین است و این امکان وجود دارد که آسیب جدی به عضو صدمه دیده وارد شود. هرچه شدت مصدومیت بیشتر باشد، انجام اقدامات اولیه و اورژانسی بیشتر حائز اهمیت است.

آتل بندی و استفاده از مسکن برای کاهش درد در آسیب های چون شکستگی ناشی از لیز خوردن در برف و تا زمان رسیدن به مراکز درمانی و انجام اقدامات لازم از سوی پزشک کمک کننده خواهد بود.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: yjc.ir


 
 

X