برای عید گندم بکاریم یا هسته پرتقال؟ پاسخ حامیان محیط زیست غافلگیرتان می کند
با نزدیک شدن به سال نو سنت کاشتن سبزه در بین مردم آغاز می شود، اما برخی معتقدند کاشت هسته پرتقال یا نارنج به جای گندم به حفاظت محیط زیست کمک می کند. ظاهرا حامیان محیط زیست نظر دیگری دارند.

برای سبزه عید گندم بکاریم یا هسته پرتقال؟

 این روزها و با نزدیک شدن به سال جدید، بسیاری از خانواده‌های ایرانی دانه‌های گندم را برای سبزه عید خیس می‌کنند. در این میان عده‌ای معتقدند سبز کردن سبزه حرکت محیطی زیستی نیست و ایرانیان را از آن برحذر می‌دارند و اخیرا پویش سبز کردن دانه‌های پرتقال و نارنج به جای گندم مطرح شد.

در این باره میترا البرزی منش-فعال حوزه محیط زیست- در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سبزکردن سبزه هیچ ایرادی ندارد و حتی یک حرکت محیط زیستی هم محسوب می‌شود.

این پیشنهاد که به جای گندم دانه پرتقال یا نارنج سبز کرده و در روز سیزده بدر  این سبزه را در طبیعت بکاریم؛ پیشنهاد به ظاهر خوبی است اما از نظر من کارشناسانه نیست.

کاشت دانه پرتقال یا نارنج در دامنه جنوبی البرز که تهرانی‌ها در آن مستقر هستند، پیشنهاد خوبی نیست چون این نهال‌ها در این منطقه رشد نمی‌کنند و به عبارت ساده‌تر نهال تهران محسوب نمی‌شوند. اساسا مرکبات در مناطق پرآب مثل شمال یا در بخش‌هایی از جنوب کشور به بار می‌نشیند. ضمن اینکه سیزده فروردین ماه زمان مناسبی برای کاشت دانه پرتقال نیست.

طبیعی است که انداختن سبزه سبز شده در نهر یا رودخانه‌ها کاری خوبی است چون گندم‌ها در کنار این آب‌ها سبز می‌شود و می‌تواند غذای پرندگان و آبزیان شود.

همه این سنت‌ها نشان می‌دهد که پیشنیان ما در موضوعات محیط زیستی بسیار عاقلانه عمل می‌کردند، باید توجه داشته باشیم که کاشت سبزه در ایام عید خود یک حرکت محیط زیستی محسوب می‌شود و برای فرزندان خانواده به‌ویژه کودکان بسیار مفید و آموزنده است.

می‌توان به جای گندم، شاهی یا هر بذری که قابلیت مصرف داشته باشد کاشت، با همه این اوصاف باید توجه داشته باشیم که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که متاسفانه دور زیر نان بسیار بالا است و اگر میزان دور زیر نان را با مقدار گندمی که برای سبز کردن سبزه استفاده می‌کنیم مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که مخالفت با کاشت سبزه منطقی نیست.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir