چاقی همه ایرانی ها را تهدید می کند و پیامدهای آن بسیار زیاد است. بهتر است آمار تکان دهنده چاقی را در ایران بدانیم تا کمی بیشتر مراقب تغذیه و تحرک خود باشیم.

چاقی و خطر آن برای ایرانی ها

در حالی که شیوع اضافه وزن و چاقی در 73 کشور جهان طی سالهای 1980 تا 2015 دو برابر و عوارض  فاجعه بار آن بیش از 2 میلیارد نفر، معادل 30 درصد افراد جهان را گرفتار کرده است، ملک‌زاده، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد، معاون تحقیقات وزیر بهداشت و استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، روند شیوع چاقی و اضافه وزن در ایران را نیز بسیار خطرناک و هراس انگیز اعلام کرد.


افزایش 5.5 برابری شمار افراد چاق در ایران

با استناد به نتایج مطالعه جهانی "میزان شیوع و عواقب اضافه وزن و چاقی در کشورهای مختلف" که ملک زاده از نویسندگان همکار این مطالعه بوده است، با بیان این که 29 میلیون نفر در ایران، دارای چاقی و اضافه وزن، هستند، افزود: در سال 1980 (1359)، تعداد افراد چاق در ایران، معادل 2 میلیون نفر بوده که به 11 میلیون نفر در سال 2015 (1394) رسیده و 5.5 برابر افزایش یافته است. همچنین تعداد افراد دچار اضافه وزن در ایران، طی همین دوره، از 5 میلیون نفر به 18 میلیون نفر افزایش یافته و بیش از 3.5 برابر شده است.


افزایش شیوع چاقی در دختران زیر 20 سال کشور/ افزایش 8 درصدی چاقی زنان ایرانی

در ایران از سال 1980 (1359) تا 2015 (1394) ، شیوع اضافه وزن در زنان بالغ از 31٫7 درصد به 32٫3 درصد و شیوع اضافه وزن در مردان بالغ از 23٫9 درصد به 35٫3 درصد رسیده است. همچنین در همین فاصله زمانی، شیوع چاقی در زنان از 16٫6 درصد به 24٫1 درصد و شیوع چاقی در مردان از 5٫8 به 13٫8 درصد افزایش پیدا کرده است. شیوع اضافه وزن در دختران زیر 20 سال نیز از 6٫4 درصد به 10٫3 درصد و شیوع اضافه وزن در پسران زیر 20 سال از 4٫1 درصد به 8٫9 درصد رسیده است. شیوع چاقی در دختران زیر 20 سال، از 1٫7 درصد به 4٫5 درصد و شیوع چاقی درپسران زیر 20 سال از 1٫2 درصد به 4٫3 درصد افزایش یافته است.

در مجموع، شیوع استاندارد شده سنی اضافه وزن و چاقی در زنان و مردان بالغ از 39٫2 درصد در سال 1980 به 53٫1 درصد در سال 2015 رسیده و شیوع استاندارد شده اضافه وزن وچاقی در کودکان دختر و پسر در مجموع ، از 6٫7 درصد به 13٫9 درصد افزایش پیدا کرده است.


افزایش بیش از دو برابری مرگهای ناشی از چاقی و اضافه وزن درایران

در مجموع ، از کل تعداد مرگ و میرها در سال 1990 که شامل 372 هزار فقره بوده، حدود 21 هزار و 500 مرگ یعنی حدود 6 درصد مرگ ها قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی بوده اند؛ در حالی که از تعداد کل 385 هزار مرگ در ایران طی سال 2015 ، حدود 50 هزار مرگ یعنی معادل 13 درصد از مرگ و میرها، قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی بوده است.

این مرگها، طی سال 1990 ( 1369) در زنان حدود 10 هزار و 500 فقره بوده که در سال 2015 (1394) به 22 هزار مورد رسیده و بیش از دو برابر شده است. تعداد مرگ‌های قابل انتساب در مردان نیز از حدود 11 هزار در سال 1990 به 27 هزار در سال 2015 افزایش پیدا کرده و بیش از دو برابر شده است.


شیوع چاقی در زنان ایرانی به شدت رو به افزایش است

شیوع چاقی در زنان ایرانی (32 درصد) ، حتی بیش از زنان امریکا (35 درصد) به عنوان کشوری که با بیشترین شیوع چاقی در بالغین جهان روبه روست، بوده است و همچنین شیوع استاندارد شده سنی اضافه وزن در زنان ایرانی بر اساس مطالعه کوهورت گلستان، حدود 69 درصد و نسبت به زنان امریکایی با 62 درصد شیوع، به وضوح بیشتر است.

شیوع اضافه وزن و چاقی در مردان ایرانی (به ترتیب با 54 درصد و 16 درصد)  نسبت به مردان امریکایی (به ترتیب 69 درصد و 28 درصد) بسیار کمتر است.


چاقی و اضافه‌وزن زیر 40 سال، خطرات بسیاری برای آینده خواهد داشت

چاقی همه ایرانی ها را تهدید می کند + عوارض چاقی

علاوه بر اهمیت شیوع اضافه وزن و چاقی، عوارض ناشی از آن شامل مرگ و میر و ناتوانی نیز بسیار چشمگیر و برای آینده خطرناک است. نتایج مطالعه بزرگ کوهورت گلستان نشان داده است که اضافه وزن و چاقی در سنین 15 تا 30 سالگی با افزایش خطر مرگ و میر به طور کلی و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها در سنین بالاتر همراه هستند. افزایش وزن در سنین میانسالی از 15 تا 40 سالگی با افزایش چشمگیر خطر بیماری‌های قلبی عروقی همراه است.


سهم 70 درصدی بیماری‌های قلبی در مرگ‌های منتسب به اضافه وزن و چاقی

عوارض چاقی از نظر عامل ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر مختلف،  فاجعه بار و دارای هزینه‌های اقتصادی بسیار سنگین است و حدود 70 درصد کل مرگ‌های قابل انتساب به اضافه وزن و چاقی در زنان و مردان، مربوط به بیماری‌های قلبی عروقی است. دیابت دومین بیماری قابل انتساب به بالابودن نمایه توده بدنی،علت حدود 600 هزار مرگ در جهان بوده است و از بین تمامی مرگ‌های ناشی از دیابت، 9٫5 درصد در افراد چاق رخ داده و 4.5 درصد در افرادی بوده که نمایه توده بدنی زیر 30 داشته‌اند. بیماری مزمن کلیوی و سرطان‌ها نیز علت کمتر از 10 درصد مرگ‌های قابل انتساب به چاقی و اضافه وزن بوده‌اند.


نزدیک به یک میلیون ایرانی نیازمند عمل جراحی چاقی

هزینه های چاقی فقط شامل ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر مزمن نیست، در حال حاضر نزدیک به یک میلیون ایرانی نیازمند عمل جراحی چاقی هستند و هزینه‌های این عمل بسیار زیاد است.


تنها خبر خوب چاقی: چاق‌های امروز بیشتر از چاق‌های دیروز عمر می‌کنند

در میان همه این نتایج نگران‌کننده از چاقی در ایران، علی رغم افزایش شیوع چاقی، نرخ مرگ و میر و ناتوانی قابل انتساب به چاقی و اضافه وزن افزایش چشمگیری نداشته است. این یافته نشان می‌دهد افرادی که در حال حاضر چاق هستند در مقایسه با دهه‌های گذشته سالمتر هستند و به دلیل مراقبت‌های بهتر، بیشتر عمر می‌کنند.

البته بهتر است این نکته مهم را هم اضافه کرد که متأسفانه، مجموع افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن در جهان و کاهش مرگ و میر ناشی از آن معادل است با افزایش بار ناشی از ناتوانی که از بیماری‌های مزمن نظیر دیابت نوع 2 و بیماری مزمن کلیوی ناشی می‌شود.


3 برابر شدن شیوع چاقی در کودکان و نوجوانان و خطر افزایش بروز بیماری‌ها در سالهای آینده

به گفته وی، یکی از نگران‌کننده‌ترین نتایج مطالعه جهانی آن است که شیوع چاقی در کودکان و نوجوانان در کشورهایی با درآمد متوسط بیش از 3 برابر شده است و این درحالی است که شروع چاقی در سنین پایین معادل است با افزایش بروز دیابت، پرفشاری خون ، بیماری‌های مزمن کلیوی و سایر بیماری‌های غیرواگیر طی سالهای آینده.


هشدار مهم به والدین خوشبین کودکان چاق: پایداری عوارض چاقی در کودکی و نوجوانی، حتی پس از لاغری در بزرگسالی

خطر مرگ کلی و اختصاصی با کاهش وزن در میان افرادی که در نوجوانی چاق بوده یا اضافه وزن داشته اند کاهش نمی‌یابد ! نتایج این مطالعات عوارض جبران ناپذیر چاقی و اضافه وزن به ویژه در میان کودکان و نوجوانان را نشان می‌دهد و این درحالیست که متاسفانه شیوع اضافه وزن و چاقی در کودکی و نوجوانی که بدترین نوع چاقی است، در ایران، به علل مختلف که مهم ترین آنها رژیم غذایی نامناسب و پایین بودن میزان فعالیت بدنی است، روبه افزایش است.


افزایش شیوع قند خون ناشی از چاقی تا 25 درصد در سالهای آینده

چاقی همه ایرانی ها را تهدید می کند + عوارض چاقی

مصرف غذای اضافه و کم تحرکی از علل مهم شیوع چاقی و اضافه وزن در بین ایرانی‌هاست، 30 درصد غذای مصرفی ایرانی‌ها اضافه است و بیش از 70 درصد مردم دچار چاقی یا اضافه وزن هستند و این در حالی است که ایرانی‌ها جزو کم‌تحرک‌ترین مردم جهان به شمار می‌روند و بیش از 80 درصد آنها تحرک کافی ندارند.

اگر روند افزایشی چاقی و اضافه وزن در ایران ادامه یابد، شاهد یک خطر بسیار جدی دیگر در آینده خواهیم بود و آن افزایش شیوع قند خون به عنوان عوارض چاقی‌، از میزان 10 درصد فعلی تا 25 درصد طی 20 سال آینده است و حتی تصور این اتفاق نیز بسیار ترسناک است.


چاقی در ایران چگونه مدیریت می‌شود؟

‌سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر که به تصویب کمیته بیماری‌های غیرواگیر کشور و امضای برخی مسئولان ارشد و رییس سازمان بهداشت جهانی رسیده است، چاقی را عامل خطر بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر مزمن و نیازمند مدیریت می‌داند و به همین دلیل، پایه اقدامات مصوب مقابله با چاقی در این سند، بر اطلاع‌رسانی چهره به چهره به مردم از طریق کارشناسان بهداشتی و توافقاتی با وزارت صنایع برای انجام اصلاحاتی در محصولات صنایع غذایی در راستای کاهش مصرف نمک و شیرینی جات استوار است.

همچنین مطالعات زیادی توسط مراکز متعدد تحقیقات بیماری های غیرواگیر در کشور در حال انجام است که افق دقیقی از میزان شیوع چاقی در ایران پیش رو قرار می دهد و شمار این مطالعات رو به افزایش است و طی 5 سال گذشته بیش از 2 برابر شده است.

سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، همچنین سیاستهایی همچون ترویج تغذیه انحصاری با شیر مادر تا دو سالگی، تشویق مردم به غربالگری مداوم چاقی و اضافه وزن، اجرای برنامه های پیشگیری از چاقی در مدارس و نظارت بر آن، اجرای برنامه های غربالگری اضافه وزن در برنامه های بهداشتی نظام سلامت، تشویق مردم به داشتن ترازوهای وزنی، ارائه تجهیزات ترازوهای وزنی برای مکان های عمومی، ارائه مشوق هایی به افراد چاق در رویدادهای سلامت مانند ترازوی وزن کشی، نوار اندازه گیری و ...، مشاور های رایگان رژیم غذایی در برنامه های سلامت، حاکمیت فعالیت های فیزیکی مدرسه محور، تاسیس و معرفی مناطق پویا، افزایش تاسیسات ورزش در محل کار، اولویت دادن به تحقیقات مرتبط با چاقی و ارائه تسهیلاتی به پایان نامه ها در این زمینه، ایجاد و تقویت سیستم‌های ثبت شیوع چاقی و مرگهای ناشی از آن در کشور، تدوین سیاستهایی برای محدود کردن تبلیغات بازاریابی نوشابه‌ها، پفک‌ها و ...، تشخیص و درمان چاقی و اضافه وزن از دوران کودکی، تعیین برنامه های ویژه برای سنین در معرض خطر چاقی و شیوع چاقی در ایران و ... را پیش‌بینی کرده است.


ضرورت مصرف چند وعده‌ای میوه‌ها در طول روز برای کاهش پرخوری و پیشگیری از چاقی

برای پیشگیری از روند فزاینده شیوع چاقی در ایران علاوه بر توصیه به افزایش تحرک بدنی افراد در جامعه و ورزش مستمر روزانه به طوری که تعرق کافی بدن را به همراه داشته باشد‌، همچنین‌، کاهش پرخوری عامل بسیار مهمی در کاهش چاقی در جامعه ست. سرانه مصرف کالری ایرانی‌ها در سال 1970میلادی 2هزار کالری بوده که این عدد به بالای 3هزار کالری رسیده است.

مصرف چند وعده‌ای میوه‌ها و سبزیجات تازه در طول روز در کاهش چاقی و پرخوری و کمک به حفظ سلامت بدن در برابر بیماری‌ها بسیار ضروری است و مردم باید این نکته را در نظر داشته باشند که خوردن یک میوه ‌در هر یک از وعده‌های چندگانه روزانه‌، بهتر از مصرف چند میوه‌، صرفاً در یک وعده است‌.

خطر بسیار جدی شیوع فزاینده چاقی‌، علاوه بر این که در فهرست نگرانی‌ها و تعهدات مهم کشورها برای مقابله با آن است، باید ابتدا توسط مردم جدی گرفته شود و تا این اتفاق نیفتد، خطر شیوع چاقی در ایران باقی خواهد ماند.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : tasnimnews.com

 
 

 
X