چپ دست ها ویژگی های منحصر به فردی دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود

 چپ دست ها و برخی ویژگی های آنها

 هر ساله روز 13 آگوست به نام روز چپ‌دستان نامگذاری شده است، مهمترین دلیل نامگذاری این روز، انتقاد از جهانی است که برای آنها طراحی نشده است، زیرا تمامی ابزار و امکانات برای راست دست‌هاست (صندلی‌های یک دسته، صندلی راننده در اتومبیل، قوانین راهنمایی و رانندگی تا موارد دیگری که  کم هم نیستند).

از این‌رو، چپ‌دست‌ها باید برخی از کارها را مطابق با راست‌دست‌ها اما با مشکلاتی که ممکن است پیش آید انجام دهند.

افراد چپ‌دستی که معمولا ترجیح می‌دهند، کارهایشان را با دست چپ انجام دهند، حدود 10 تا 13 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و بقیه افراد راست‌ دست هستند.

محققان اظهار کردند: تعداد مردان چپ‌دست، 23 درصد بیش از زنان چپ‌دست است..

بر اساس مطالعات انجام‌ شده، افرادی هستند که می‌توانند از هر دو دست به خوبی استفاده کنند، البته تعداد این افراد بسیار اندک است و حدود یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد.

اگر پدر و مادر هر دو چپ‌ دست باشند، شانس چپ‌ دستی فرزند، 26 درصد و اگر پدر راست‌دست و مادر چپ‌دست باشد، چپ‌دستی کودک 22 درصد و اگر پدر چپ‌ دست و مادر راست‌ دست باشد، این شانس 17 درصد می‌شود.

وزن کودکان چپ‌دست در هنگام تولد معمولا از کودکان راست‌دست کمتر است.

 دست,چپ دست

بر اساس مطالعه انجام شده در سال 2015، کودکان چپ‌دست بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات خلقی، خوانش‌پریشی و بیش‌فعالی هستند.

البته باید بدانیم که چپ‌دستی در دنیای ورزش و به خصوص رشته‌های کریکت، بوکس و تنیس یک مزیت است.

بعضی از کارشناسان معتقدند که افراد چپ‌ دست توانایی بیشتری برای مهارت‌های زبانی دارند که ممکن است به آنها کمک کند تا بتوانند در امور سیاسی موفق باشند، زیرا چهره‌های موفقی در دنیا، چپ‌دست بوده‌اند و از مقاله‌هایی که در The Conversation منتشر شده دریافتیم که افراد چپ‌ دست، بیشتر احتمال دارد نابغه باشند.

یکی از عوامل مهمی که باعث چپ‌ دستی بیشتر مردان نسبت به زنان می‌شود، این است که تستوسترون بالاتر در مادر بر مغز تأثیر می‌گذارد.

البته برخی دانشمندان معتقدند که علت چپ‌دستی برخی افراد هیچ ارتباطی با مغز ندارد.

محققان بر این باورند که علت چپ‌ دستی، مرتبط با نخاع است، پیش از آن بر این عقیده بودند که تفاوت‌های ژنتیکی نیمکره راست و چپ مغز عاملی برای این موضوع است.


بیشتر بدانید : باورهای درست و نادرست درباره افراد چپ دست

بیشتر بدانید : چپ دست ها نابغه هستند؟!

بیشتر بدانید : 20واقعیت کمتر شناخته شده درباره چپ دست ها


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir


 
 
 

X