بوسیدن راه انتقال خطرناک ترین ویروس ها، لطفا بچه ها را نبوسید!
 در فصل سرما انتقال ویروس ها و بروز بیماری های ویروسی بیشتر رخ می دهد بنابراین در این ایام بهتر است برخی نکات را با دقت بیشتری رعایت کنید که در ادامه به چند نکته مهم برای پیشگیری از انتقال ویروس اشاره می شود

 راه های انتقال ویروس ها در زمستان و روش های پیشگیری 

دکتر محمدرضا ناظرT متخصص بیماری‌های عفونی، با بیان اینکه بهترین راه پیشگیری از عفونت‌ها شستن دست‌ها و رعایت موازین بهداشتی است، افزود: در ایام فصول سرد سال که میکروب‌ها و ویروس‌های سرماخوردگی و در رأس آنها آنفلوآنزا شایع می‌شود باید این راه‌های پیشگیری رعایت شود، چراکه ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا به دو طریق ویروس تماس پوستی و تماس غیرپوستی(استنشاقی) منتقل می‌شود.

روش‌های مختلف انتقال وجود دارد باید در این فصول حداکثر پیشگیری و رعایت موازین بهداشتی را داشته باشیم و بهترین راه آن رعایت بهداشت دست‌ها برای افراد سالم است.

بهترین راه پیشگیری برای جلوگیری از انتقال بیماری از فرد بیمار این است که در دوره حاد بیماری اولاً در منزل باشند و سرکار نروند و در محیط‌های شلوغ قرار نگیرند و در مرحله رو به بهبودی باید ماسک بزنند، تا ویروس پخش نشود و دیگران را مریض نکنند.

افراد سالم برای پیشگیری ماسک می‌زنند و 7 تا 8 ساعت روی صورت‌شان است، این تأثیری ندارد و وقتی ماسک مرطوب می‌شود انواع و اقسام میکروب را به خود جمع می‌کند و آلودگی را بیشتر می‌کند. فردی که بیمار است باید ماسک بزند، فرد سالم در صورتی که برای عیادت از بیمار می‌تواند از ماسک N95 استفاده کند.

بوسیدن,بوسیدن نوزاد

شستن مکرر دست‌ها بسیار توصیه می‌شود در اماکن عمومی، از دست دادن غیرضروری حتی‌الامکان خودداری کنند. انجام مجموع این کارها باعث پیشگیری از تکثیر ویروس‌ها می‌شود. کسانی که تبخال دهانی دارند نباید بچه‌ها را بوسه دهند چراکه از طریق بوسیدن ویروس‌های سرماخوردگی، آنفلوآنزا و تبخال دهانی انتقال می‌یابد.

برخی از خانواده ویروس‌های تبخال کشنده، بسیار مزمن و طولانی است که راه پیشگیری آنها رعایت موازین بهداشتی و موارد دیگر است.

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها فقط باید با دستور پزشک باشد و هر آنچه را که پزشکان تجویز می‌کنند تحت نظارت کمیته‌های تخصصی هستند. افراد عادی نباید آنتی‌بیوتیک استفاده کنند، افرادی که بدون تجویز پزشک آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنند منجر به مقاوم شدن میکروب‌های دهان و روده می‌شوند و چنانچه فردی بعدا بخواهد آنتی‌بیوتیک مصرف کند دچار مقاومت دارویی در بدن خواهد شد.


بیشتر بدانید : وسایلی که باعث انتقال ویروس هستند و باید مرتبا تمیز شوند

بیشتر بدانید : چطور از ابتلای فرزندم به ویروس پیشگیری کنم؟

بیشتر بدانید : راهی ساده برای جلوگیری از انتقال سرماخوردگی در بین اعضای خانواده


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ 
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir