مسافرت رفتن در نوروز یکی از رسوم زیبا و مهم برای ایرانیان است، اما حفظ سلامت در سفر اهمیت زیادی دارد که در ادامه به نکاتی در این باره اشاره می شود

 نکاتی برای حفظ سلامت جسمی و روحی در مسافرت های نوروزی

عید زمان مناسبی برای مسافرت است تا بتوانیم انرژی و روحیه‌ای تازه‌ای برای شروع سال جدید بگیریم اما اگر در طول سفر نکات ایمنی و بهداشت غذایی را رعایت نکنیم ممکن است در آغاز سال با مشکل مواجه می‌شویم.

حسینی؛ متخصص تغذیه در خصوص تعطیلات نوروزی و انتخاب بهترین نوع غذا اظهار کرد: شروع تعطیلات نوروزی برای بسیاری از مردم فرصت خوبی است که به مسافرت بروند البته می‌توان با رعایت نکات ساده، سلامت سفر را تضمین کرد.

مهمترین کار در طول سفر انتخاب رستوران مناسب است، بهتر است از غذا خوردن در رستوران‌های بین‌راهی اجتناب کنید؛ تهیه غذا در منزل، مصرف غذاهای کاملاً پخته و یا کاملاً خام، اجتناب از مصرف غذای نیمه‌پخته بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به مسمومیت‌های غذایی در سفر است.

بیشتر بدانید : پیشگیری از مشکلات گوارشی در سفر

بیشتر بدانید : بیماری های پوستی که در سفر به آنها دچار می شوید

معرفی بهترین و بدترین غذاهای بین‌راهی

ساندویچ‌های ساده مثل نان، پنیر، مرغ، تخم مرغ آب پز بهترین گزینه برای تغذیه بین راهی است. نباید در طول سفر از غذاهای فاسد شدنی استفاده کرد، غذاهای فاسد شدنی مانند سالاد الویه، کباب کوبیده و همبرگر که درصد فاسد شدن آن‌ها بیشتر است را نباید در طول سفر مصرف کرد.

غذاهایی که با خودمان به سفر می‌بریم باید در فضای مناسب نگهداری شوند؛ غذاها باید خنک نگه داشته شوند، اگر محیط نگه‌داری غذا گرم باشد میکروب‌ها خیلی سریع رشد می‌کنند و باعث ایجاد بیماری‌ها می‌شوند.

 اگر در طول سفر مجبور به استفاده از غذاهای آماده هستیم، کنسروها انتخاب خوبی هستند، در طول سفر از کنسروهایی استفاده کنیم که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد، البته نباید از کنسروهایی که ضربه خوردگی یا فرو رفتگی دارند، نیز استفاده شود. بیماری‌های گوارشی اصلی‌ترین مشکلی است که افراد در طول سفر با آن درگیر می‌شوند.

کلیه یکی از اعضای حیاتی بدن است پس باید به آن اهمیت داد تا آب مورد نیاز این عضو تأمین شود، باید به مقدار کافی آب یا دوغ بدون گاز مصرف کرد و از مصرف میوه و سبزیجات غافل نشد البته ضدعفونی شدن این مواد اهمیت زیادی دارد.


مسائل روحی و روانی از نکات ایمنی سفر هستند
Traveling-with-Children.jpg

ندا شیرخانلو؛ کارشناس ایمنی و بهداشت در خصوص اهمیت وضعیت روحی راننده در طول سفر اظهار کرد: راننده باید از لحاظ جسمی و روحی در سلامت کامل باشد و حتماً هر 30 دقیقه و یا یک ساعت یکبار در کنار جاده و پارکینگ‌های امنی که در کنار جاده قرار دارد استراحت کند.

فرد با کوچک‌ترین احساس خستگی و کوفتگی نباید به رانندگی ادامه دهد. شرایط جسمی راننده از اهمیت بسیاری برخوردار است، راننده می‌تواند در طول رانندگی ورزشی کوتاه داشته باشد تا با روحیه بهتری به مسیر ادامه دهد.


ضرورت همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه در سفر

جعبه کمک‌های اولیه شامل چسب، گاز استریل، باند، مواد ضدعفونی‌کننده مانند بتادین، داروهای اولیه مثل قرص‌های مسکن، سرماخوردگی یا پمادهای سوختگی و داروهای ضد تهوع هستند که می‌تواند در طول سفر کمک‌کننده باشد.

اگر سرنشین و همراهی دارید که به بیماری خاصی مبتلا است داروها و وسایل مورد نیاز وی را به همراه داشته باشید و نحوه استفاده از آن را یادداشت کنید که در مواقع ضروری بتوان از آن استفاده کرد. فراموش نکنیم که در مواقع ضروری می‌توان با 115 (اورژانس) تماس گرفت.


بیشتر بدانید : در سفر با کودکان، حتما این 33 مورد ضروری را رعایت کنید

بیشتر بدانید : تعطیلاتی سالم با این 12 نکته


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : yjc.ir


 
 
 

X