تتت

اخیرا یکی از بیماری هایی که رواج پیدا کرده تب کریمه کنگو است که در برخی از شهرهای کشور قربانیانی گرفته که در این مطلب به علت این بیماری پرداخته می شود

قربانیان دیگری از تب کریمه کنگو 

عبدالرسول همتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اظهار کرد: هم ‎ اینک در کل کشور 54 نفر مبتلا به این بیماری واگیردار شده‌ و پنج نفر جان خود را از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه این بیماری که تحت عنوان خون ریزی دهنده هم تلقی می‌شود ویروسی است و در آسیا و آفریقا شیوع بیشتری دارد، افزود: منشا آن کنه حیوان است و در صورت کثیر به انسان هم منتقل می شود.

همچنین با بیان اینکه شیوع این بیماری در همه ماه ها مشاهده شده اما در فصل تابستان بیشتر است، خاطرنشان کرد:‌ نشخوارکنندگان اهلی مانند گاو و گوسفند ناقل این بیماری محسوب می‌شوند و این بیماری از طریق مصرف گوشت یا تماس با خون حیوان مبتلا قابل انتقال است.

 سال گذشته 18 مورد شناسایی شدند که برای 14 نفر از آنها احتمال قطعی ابتلا به این بیماری داده شد و دو نفر از آنها نیز فوت شدند .

وی به شهروندان توصیه کرد که گوشت مورد نیاز خود را از قصابی ‎ ها و مراکز بهداشتی مورد تایید دامپزشکی تهیه کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تصریح بر اینکه تهیه گوشت ارزان قیمت از مکان‌های غیرمجاز ریسک بالایی دارد، اظهار کرد: تعدادی از افراد مبتلا به این بیماری، خود از جمله کسانی بودند که اقدام به ذبح غیربهداشتی گوسفند به ویژه در مناطق حاشیه ای کرده بودند.


بیشتر بدانید : علائم تب کریمه کنگو و نحوه پیشگیری از تب کریمه

بیشتر بدانید : تب کریمه کنگو در اردبیل جان یک نفر را گرفت!


گردآوری : گروه سلامت  سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir


 
 
 

X