افرادی که زیاد به استخر میروند نکاتی وجود دارد که باید به آن توجه کنند که چه بیماری هایی در کمین آنهاست

 نکات قابل توجه در استخر

شنا یکی از بهترین و مفرح بخش ترین ورزش ها به ویژه در فصول گرم سال است. هرچند این ورزش لذت بخش است اما همیشه یک نگرانی بابت آلودگی احتمالی آب استخرها وجود دارد.

رعایت بهداشت محیط اعم ازسطوح و ابزار و پیشگیری ازانتقال بیماری، یکی از دغدغه های اصلی مراجعه کنندگان به تمامی امکان عمومی از جمله استخرهاست.

طبیعتا اماکن عمومی محل تردد افراد مختلفی است که گاهی سهوا با وجود داشتن بیماری خاص( از جمله بیماری های پوستی) به این مراکز مراجعه می کنند اما به راستی کدامیک از بیماری ها قابلیت انتقال دارند و در صورت کنترل نامناسب بهداشت محیط، چه مخاطراتی را می توان برای مخاطب متصور شد؟

محیط استخر به جهت فراهم بودن رطوبت و گرما، محیطی مناسب برای رشد و کشت باکتری ها و قارچ هاست بنابراین باید مطابق دستورالعمل های اداره بهداشت محیط وزارت بهداشت، مرتبا تمامی سطوح استخر مانند کف زمین و دیوارها و... توسط بانیان این مرکز گندزدایی و ضد عفونی شود.

بسیاری از بیماری های جلدی عفونی از طریق تماس مستقیم منتقل می شوند بنابراین با کنترل بهداشت سطوح از انتقال آنها پیشگیری می شود؛ به عبارت بهتر امکان انتقال بیماری (از فرد بیمار به فرد سالم) از طریق آب استخر احتمال بسیار کمتری در قیاس با سطوح محل نشستن در اطراف استخر و سونا ( بخار) و جکوزی ( حوضچه آب گرم ) و امثال آن دارد؛ این انتقال بیماری شامل سایر انواع انتقال عفونت و بیماری ها نمی شود.

برخی از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس مسری نبوده و قابل انتقال نیستند. هرچند ممکن است نمای ظاهری پوست بیماران مبتلا به این بیماری این شبهه را ایجاد کند. همچنین امکان انتقال بیماریی مانند زگیل نیز به صورت فرد به فرد و در تماس مستقیم بوده و احتمال انتقال آن از طریق آب استخر بسیار نامتحمل و بعید است.

رطوبت محیط و دمای سونا و جکوزی بیماری های جلدی غیر مسری را تشدید و بدتر می کند بنابراین توصیه نمی شود که این افراد به دلیل اینکه بیماری شان مسری نیست به استخر مراجعه کنند.

بهتر است زمانی که افراد پوست شان به هر علتی(بخیه، خراشیدگی، سوختگی و ...) قرمز و ملتهب است یا ترشح و چرک دارند، ضمن مراجعه به پزشک و رعایت درمان تجویزی، از حضور در اماکن عمومی تا زمان بهبودی کامل و تایید پزشک خودداری کنند.

ماساژ از دیگر خدماتی است که در برخی استخرها ارائه می شود. در صورتی که ماساژور بهداشت محیط و وسایل( تخت ، ملحفه ، حوله و..) را رعایت نکند، این امر می تواند زمینه ساز انتقال عفونت از مراجعه کننده قبلی که احیانا دچار بیماری جلدی مسری است، به فرد بعدی شود. هرچند اگر شخص ماساژور هم بیماری پوستی عفونی قابل انتقال داشته باشد، می تواند خدمات گیرنده را در معرض خطر قرار دهد.

البته هر تماس پوستی میان فرد بیمار و فرد سالم، الزاما منجر به انتقال قطعی عفونت نمی شود. فقط ریسک انتقال عفونت وجود دارد که به شرایط جلدی و سیستم ایمنی بدن افراد وابسته است اما نباید هیچگاه حتی احتمال کم انتقال را نادیده بگیریم. لذا رعایت بهداشت فردی الزامی است.

قطعا بهداشت اماکن عمومی همانند استخر صرفا محدود به انتقال بیماری های پوستی نبوده و احتمال انتقال عفونت و درگیری سایر بخش ها و ارگان های بدن همانند مخاط چشم و گوش وبینی (سینوس ها) و دستگاه گوارشی و ادراری نیز وجود دارد . دراین بین علاوه بر آگاهی فردی، ضرورت رعایت دقیق ضوابط بهداشت محیط توسط مجریان مراکز تفریحی همانند استخرها نیز احساس می شود .بیشتر بدانید : علت قرمز شدن چشم شما در استخر کلر نیست!!

بیشتر بدانید : پوست و مو با کلر استخر چقدر آسیب می بیند؟

بیشتر بدانید : بیماری های خطرناک استخر که ممکن است به آن مبتلا شوید

بیشتر بدانید : با رعایت این موارد در استخر، زگیل و اگزما به شما انتقال پیدا نمی کنند


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:sinapress.ir


 
 
 

X