در روزهای آلودگی هوا مشکل دیگری که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده بوی نامطبوعی است که در شهر تهران پیچیده است، در این مطلب در مورد علت این بوی نامطبوع و تاثیر آن بر سلامت با پزشک مشورت کرده ایم 

 علت بوی بد تهران چیست؟

دی اکسید گوگرد در برخی مناطق تهران خصوصا شهر ری در روز 23 آذر بین 35 تا 40 برابر طی یک ساعت افزایش یافته است.همچنان که قصه ی روزهای آلوده تهران ادامه دارد، حالا بوی نامطبوعی هم مشام تهرانی ها را می آزارد و حق دارند که این روزها بیشتر نگران به خطر افتادن سلامتیشان باشند.

 به این بهانه گفتگویی اختصاصی با دکتر عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داده و آخرین پیگیری ها در خصوص بوی نامطبوع منتشره در شهر تهران را جویا شده است.


افزایش دی اکسید گوگرد در برخی مناطق

منشا بوی نامطبوعی که برخی روزها در تهران استشمام می شود هنوز به طور دقیق مشخص نشده، نتایج سنجش ایستگاه ها نشان می دهد در برخی زمان ها غلظت دی اکسید گوگرد خیلی افزایش یافته و قاعدتا منبع گوگردی باعث افزایش این غلظت است.

گوگرد در جاهایی که سوخت های فسیلی استفاده می شود وجود دارد، مانند کارخانه سیمان یا نیروگاه شهر ری که به دلیل افت فشار گاز، به جای استفاده از گاز مدتی است از سوخت مازوت استفاده می کنند.

 کارخانه کوچک ذوب مس در منطقه شهر ری را هم داریم که به میزان زیادی گوگرد تولید می کند و در کنار آن پالایشگاه جنوب شهر تهران نیز می تواند ترکیبات گوگردی را در هوا منتشر کند.

 آمار و ایستگاه های سنجش هم نشان می دهد دی اکسید گوگرد در برخی مناطق تهران خصوصا شهر ری در روز 23 آذر بین 35 تا 40 برابر طی یک ساعت افزایش یافته است.


فاضلاب کهریزک دلیل این بوی نامطبوع است؟

شاهسونی در رابطه با اینکه در برخی منابع گفته می شود چند بوی متفاوت در تهران استشمام می شود هم اظهار داشت: نمی توان در اینباره نظر قطعی داد و این مسأله بیشتر به نسبت بویایی متفاوت در افراد بر می گردد.

 در حاضر باید دنبال منابع جدید تولید این بوی نامطبوع باشیم چون سابق بر این فاضلاب کهریزک در جنوب تهران را دلیل این بوی بد می دانستند در حالیکه الان این بوی نامطبوع در مناطق شمالی هم استشمام شده است، بنابراین تنها علت آن بوی فاضلاب نیست.

 این بوی نامطبوع بیشتر در جنوب، مرکز و جنوب شرق تهران چون شهرری، انقلاب، پیروزی، محلاتی و شادآباد منتشر شده اما گزارشاتی از استشمام این بوی نامطبوع در غرب تهران مانند منطقه 2 هم داشته ایم.


در چه شرایطی بوی نامطبوع بیماری زاست؟

اگر این بوها ایجاد بیماری و حساسیت هم نکند، باعث آزردگی خاطر مردم می شود و از لحاظ روانی آن ها را دچار تشویش و نگرانی می کند.

 هنوز گزارشی مبنی بر اینکه این بوی نامطبوع باعث مراجعه مردم به مراکز درمانی شده یا سرفه و بیماری های تنفسی ایجاد کرده دریافت نکرده ایم.

اگر رطوبت بالا، وارونگی، پایداری و غلظت دی اکسید گوگرد و ذرات معلق را به طور همزمان داشته باشیم و کنترل نشود، قطعا برای سلامت مردم مشکل ایجاد خواهد کرد.

یکی از اثرات مخرب دی اکسید گوگرد این است که جذب ذرات معلق می شود و به قسمت های عمیق ریه نفوذ پیدا کرده و صد درصد برای سلامت مردم و کسانی که مشکلات تنفسی دارند خطرساز خواهد بود.


بوی نامطبوع به مرز هشدار نرسیده!

 با استانداری و شهرداری تهران مکاتباتی را برای پیگیری منبع و کاهش این بوی نامطبوع در شهر داشته ایم و کارشناسان حوزه بهداشت محیط دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی هم در حال بررسی هستند که انشاالله نتایج خود را به زودی اعلام می کنند.

همانطور که در بحث آلودگی هوا اطلاع رسانی و هشدارهای لازم را به مردم و مسئولین ارائه دادیم، در بحث بوی نامطبوع هم اگر به حدی برسد که نیاز به هشدار باشد حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد اما غلظت و پایداری این بوی نامطبوع الان به حدی نرسیده که بخواهیم توصیه ی خاصی داشته باشیم.


نهادهای متولی پیگیری بوی نامطبوع در شهر تهران

 وزارت بهداشت بحث سلامت مردم را پایش می کند اما سازمان محیط زیست، شهرداری، شرکت آب و فاضلاب و شرکت گاز متولی اصلی پیگیری و کنترل این بوی نامطبوع هستند و باید پاسخگو باشند.


بیشتر بدانید : در این آلودگی هوا چطور هوای آلوده خانه را کم کنیم؟

بیشتر بدانید : در هوای آلوده چه بخوریم و چه نخوریم؟

بیشتر بدانید : اصلی ترین قربانیان هوای آلوده چه کسانی هستند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/heslth
منبع: بهداشت نیوز


 
 
 

X