هر روز مسئله جدیدی در مورد ویروس کرونا کشف می شود، به تازگی دانشمندان دریافته اند این ویروس منجر به بروز دیابت می شود که در ادامه به آن اشاره می شود

احتمال بروز دیابت بر اثر ابتلا به کووید-۱۹

کرونا ویروس جدید تاکنون در جهش‌هایی که داشته، علایم و آثار متفاوتی را از خود بروز داده است. در تازه‌ترین یافته‌های محققان، ۱۷ متخصص دیابت در پروژه‌ای مشترک به این نتیجه رسیدند که این ویروس ممکن است سبب بروز دیابت در افراد سالم شود و این عارضه را در افراد مبتلا تشدید کند.

مشاهدات بالینی تاکنون رابطه دوطرفه‌ای را بین کووید-۱۹ و دیابت نشان می‌دهد. طبق بررسی‌ها، ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران کرونایی مبتلا به دیابت بوده‌اند. از یک طرف، کووید-۱۹ در افراد دیابتی با افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر بر اثر ویروس کرونا همراه است و از سوی دیگر باعث ایجاد نوع جدیدی از دیابت می‌شود. هنوز مشخص نیست که چگونه کرونا ویروس جدید بر دیابت تأثیر می‌گذارد، اما تحقیقات قبلی نشان داده است که پروتئین  ACE-2 با اتصال به ویروس کرونا، به ویروس اجازه ورود به سلول‌های انسانی نه تنها در ریه‌ها بلکه در اندام‌ها و بافت‌هایی مانند لوزالمعده، روده کوچک، بافت چربی، کبد و کلیه را می دهد که در آن‌ها متابولیسم گلوکز انجام می‌شود.

بیشتر بدانید : کرونا و علائم آن از فرق سر تا نوک پا

بیشتر بدانید : علائم دیابت چیست؟

بیشتر بدانید : دیابت، 20 غذایی كه دشمن دیابت هستند

فرضیه محققان این است که با ورود به این بافت‌ها، ویروس ممکن است باعث اختلال در عملکرد‌های متعدد و پیچیده متابولیسم گلوکز شود. همچنین سال‌هاست محققان دریافته‌اند که عفونت‌های ویروسی می‌توانند باعث بروز دیابت نوع یک شوند.

پاول زیممت، استاد دیابت دانشگاه موناش در ملبورن و رئیس افتخاری فدراسیون بین‌المللی دیابت و محقق اصلی این پروژه، درباره میزان ارتباط کووید-۱۹ با بیماری دیابت اظهار کرد: ما هنوز میزان تاثیر کرونا ویروس جدید در ایجاد دیابت را نمی‌دانیم و هنوز این سوال باقی است که آیا این اثر پس از بهبودی باقی می‌ماند یا از بین می‌رود؟ 

بیشتر بدانید : اگر دیابت درمان نشود چه تاثیراتی مخربی بر مغز می گذارد؟

بیشتر بدانید : مقابله با کرونا با واکسن فلج اطفال واقعیت دارد؟

بیشتر بدانید : آیا با سرد شدن هوا کرونا دوباره برمی گردد؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com

 
 

X