اخیرا داروی رانیتیدین به دلیل وجود ناخالصی از داروخانه ها جمع آوری شد که در این مقاله به بررسی علت آن می پردازیم

چرا فروش رانیتیدین شد؟

علی فاطمی متخصص فارماکولوژی و نایب رئیس انجمن داروسازان ایران پزشکی ، درباره علت اصلی جمع شدن داروی رانیتیدین از بازار دارویی کشور، اظهار کرد: یک نکته مهم که در مورد همه دارو‌ها وجود دارد این است که پرونده ایمنی آن‌ها هیچ وقت بسته نمی‌شود، یعنی ممکن است سال‌ها بعد از تولید یک دارو و با پیشرفت علم، عوارض جانبی جدیدی شناسایی شود که دولت‌ها مجبور باشند یک دارو را از بازار جمع آوری کنند. در مورد رانیتیدین هم همین اتفاق افتاد، دانشمندان متوجه شدند که ما‌ه‌ها یا سال‌ها بعد از تولید این دارو و در شرایط محیطی نامناسب، ممکن است که یک ماده سرطان زا (از گروه نیتروز آمین‌ها) در آن‌ اینجا شود.

بیشتر بدانید : به علت وجود ناخالصی در رانیتیدین تا اطلاع ثانوی مصرف این دارو ممنوع

نیتروزآمین‌ها چقدر خطرناک هستند؟

بیشترین تماس ما با نیتروزآمین‌ها، از طریق هوای آلوده (به ویژه دود تنباکو و هوای داخل ماشین)، غداهایی مانند سوسیس و کالباس و تماس با برخی مواد شوینده و بهداشتی اتفاق می‌افتد که مقدار خیلی کم این مواد می‌تواند به شدت سرطان زا باشد؛ به همین علت امروزه کنترل‌های زیادی صورت می‌گیرد تا تماس افراد با نیتروز آمین‌ها به صفر نزدیک شود. شرکت‌های داروسازی با مشاهده کمترین مقدار از این ماده در داروها، تولید آن‌ها را متوقف می‌کنند تا آسیبی به بیماران وارد نشود.

بهترین جایگزین‌ رانیتیدین چیست؟

فاموتیدین از خانواده رانیتیدین است و برای جلوگیری از ترشح اسید معده حدود ۵ برابر نسبت به رانیتیدین قدرت بیشتری دارد، در ضمن عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن کمتری است. برخلاف رانیتیدین که معمولا باید روزی دوبار استفاده شود، می‌توانیم برای درمان رفلاکس معده (بازگشت اسید به مری)، زخم معده، سوء هاضمه و همینطور پیشگیری از خونریزی معده ناشی از استرس، فاموتیدین را فقط روزی یک بار (شب ها) استفاده کنیم.

فاموتیدین جزو دارو‌های OTC به حساب می‌آید و برای خرید از داروخانه در مواقع ضروری، به نسخه پزشک احتیاج نخواهد داشت.

بیشتر بدانید : مصرف رانیتیدین برای این افراد اکیدا ممنوع

بیشتر بدانید : رانیتیدین چیست؟ موارد مصرف قرص رانیتیدین را بدانید

بیشتر بدانید : با این درمان های خانگی رانیتیدین را کنار بگذارید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: yjc.ir

 
 
 

X