چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند؟
 کرونا ویروس که امروزه همه دنیا را فرا گرفته است و مرگ و میر زیادی بر جای گذاشته است احتمال خطرناک ترشدن و کشنده تر شدن آن در  اوایل پاییز با ورود آنفولانزا می باشد

 تداخل آنفولانزا و کرونا ویروس

پائیز امسال درکنار کرونا، کشور درگیر یک بیماری بزرگ دیگر به نام آنفولانزای فصلی است؛ این بیماری مهمان دیگری برای ایران است که در پائیز و در اوایل فصل سرما خودش را کاملا نشان می‌دهد.

 این موضوع باید جدی گرفته شود. بنا بر آمار مرکز بیماری‌های وزارت بهداشت سالانه حدود ۳۰۰ نفر در کشور بر اثر ابتلا به بیماری فصلی مانند آنفولانزا به کام مرگ کشیده می‌شوند که اکثراً شناسایی‌های لازم صورت نمی‌گیرد.

آیا ممکن است به هردو بیماری مبتلا شویم

ویروس آنفلوانزا و کرونا هر دو به‌عنوان ویروس تنفسی شناخته شده‌اند سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی را مورد حمله قرار می‌دهند؛ البته از نظر سیر بیماری با یکدیگر متفاوت هستند؛ اما ممکن است که یک فرد هر دو بیماری را همزمان بگیرد که این موضوع روند درمان را بسیار سخت‌تر کند.

 هنوز در مورد کرونا نمی‌دانیم که این بیماری در چه افرادی شدید خواهد بود ولی در مورد بیماری آنفلوانزا می‌دانیم که برای مثال در زنان باردار فرم خطرناک این بیماری را شاهد هستیم.

مهمانی قوی تر از قبل!

سازمان بهداشت جهانی هر ۱۰ سال یک بار به تمامی کشورها نسبت به شیوع آنفلوآنزا هشدار می‌دهد و در کشور ما نیز از سال ۲۰۰۹ که آخرین مورد شیوع آنفلوآنزا بود ۱۰ سال گذشته است و ممکن است امسال بایک آنفلوآنزای جهش یافته رو به‌رو باشیم.

 اکثر داروهای آنفلوآنزا در کشور مربوط به سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ است و در مورد تامین دارو مشکلی نداریم.

روشی برای تشخیص واکسن اصل و تقلبی

 واکسن به صورت بسته بندی تکی در جعبه و به همراه برچسب اصالت تهیه می شود، این واکسن‌ بدون جعبه و برچسب اصالت، مورد تائید نیست.

 شرایط حمل و نقل و نگهداری واکسن ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد (شرایط یخچالی) است و در صورت نگهداری و حمل و نقل طولانی مدت باید از داروخانه،یخِ خشک گرفت و واکسن را با یخ خشک جا به جا کرد. در این زمینه می‌توان از راهنمایی دکتر داروساز در داروخانه استفاده کرد.

گروه هدف واکسن آنفلوآنزا چه افرادی هستند؟

زنان باردار، ‌افراد بالای ۶۰ سال، کارکنان بخش‌های بهداشت و درمان به ویژه افرادی که در تماس مستقیم با بیماران مبتلا به آنفلوانزا قرار دارند، مبتلایان به بیماری‌های مزمن ریوی و قلبی- عروقی، مبتلایان به بیمارهای مزمن کلیوی، کبدی، عصبی، خونی و اختلالات متابولیک، کودکان بین شش تا ۵۹ ماهه و... از جمله افرادی هستند توصیه می‌شود این واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

قیمت واکسن چقدر است؟

بنا بر اعلام وزارت بهداشت واکسن چهارظرفیتی امسال با قیمت ۴۱ هزار ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و قیمت نوع سه ظرفیتی آن ۳۵ هزار و ۸۰۰ تومان است.

علائم ابتلا به آنفلوآنزا شامل تب و لرز (تب معمولا بین ۳۸ تا ۴۰ درجه سانتی گراد و گاهی تا ۴۱ درجه)، سرفه و اغلب سرفه خشک، آبریزش و گرفتگی بینی، گلودرد، درد سینوس و گوش‌ها، درد گردن و پشت چشم‌ها، بی‌اشتهایی تهوع، اسهال و استفراغ، احساس کوفتگی، دردهای عضلانی و استخوانی ( درد عضلات اغلب در پشت، بازوها و پاها)، افزایش تعریق و خشونت صداست و کودکان زیر ۵ سال، بزرگسالان ۶۵ سال یا بالاتر و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای را درگیر خودش می‌کند.

بیشتر بدانید : 8 درمان خانگی علیه آنفولانزا

بیشتر بدانید : آنفولانزا چه بیماری های دیگری را در شما تشدید می کند؟

بیشتر بدانید : 6 نوع کرونا که تاکنون شناسایی شده اند!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:ana.press