تتت

پژوهشگران در جدیدترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که در این ساعات احتمال سکته قلبی و ایست قلبی بیشتر است. اما چه ساعتی ؟


دبیرانجمن آترواسكلروز ایران، با بیان اینكه ساعت اولیه صبح در فاصله ساعات شش صبح تا 12 ظهر بیشترین سكته‌های قلبی بروز می‌كند، گفت: اوج بروز سكته قلبی در ساعت 9 صبح در افراد مستعد (مبتلایان به بیماری‌های عروق كرونر) است.

دكتر محمدحسنی، در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علت بروز این افزایش را تغییرات هورمونی، نیاز بیشتر عضله قلب به اكسیژن و تغییرات در سیستم انعقادی برشمرد و افزود: این تغییرات كاملا طبیعی است؛ اما در افراد مستعد ابتلا به بیماری‌های عروق كرونر (عروق تغذیه كننده عضله قلب) زمینه بروز سكته قلبی را فراهم می‌كند.

وی، به وجود تحقیقات جهانی مبنی بر ساعات، روزها و فصل‌های پرخطر به لحاظ میزان بروز سكته‌های قلبی در افراد مستعد اشاره كرد و یادآور شد: نتایج این تحقیقات كه حاصل بررسی و مطالعات كشورهای غربی است حاكی از آن است كه روزهای دوشنبه بیشترین سكته‌ها رخ می‌دهد كه كارشناسان علت آن را به پرخوری تعطیلات دو روزه (شنبه و یكشنبه) نسبت می‌دهند.

دبیر انجمن آترواسكلروز ایران، با بیان اینكه در همه جوامع فصول سرد سال (پاییز و زمستان) با افزایش میزان بروز سكته‌های قلبی همراه است در ادامه توضیح داد: سرما باعث انقباض عروق سطحی بدن می‌شود كه این امر به افزایش مقاومت عروق قلب منجر می‌شود. همچنین فعالیت فیزیكی در هوای سرد نیاز عضله قلب به اكسیژن و افزایش احتمال بروز سكته قلبی را بیشتر می‌كند.

دكتر محمد حسنی، به وجود پدیده اینورژن (وارونگی هوا) و تشدید آلودگی هوا براثر این پدیده در فصول سرد اشاره كرد و افزود: چون نمی‌توان با این عوارض مقابله كرد از این رو كارشناسان توصیه می‌كنند بیماری‌های قلبی اصلاح شود.

وی، بیماری‌های قلبی را بر دو نوع مادرزادی و اكتسابی دانست و در پایان یادآور شد: بیماری‌های عروق كرونر بیشترین مرگ و میر را در پی دارد و حملات قلبی ناشی از آن در ساعات اولیه و یا روزهای نخست به مرگ منتهی می‌شود.

گفتنی است، طی سالیان دور بیماری‌های عفونی بیشترین علت مرگ و میر را تشكیل داد حال آن كه امروزه با كنترل عفونت‌ها با كشف آنتی بیوتیك‌ها بیماری‌های قلب و عروق، سوانح و حوادث جاده‌ای و سرطان‌ها رتبه نخست علت مرگ و میر در كشور هستند.
 
گردآوری :گروه سلامت سیمرغ 
www.seemorgh.com/health
منبع : isna.ir

مطالب پیشنهادی : 
 رابطه ی بین فعالیت جنسی و بیماری قلبی
چرا ضربان قلب تند می شود؟
برای سلامتی قلب چگونه تغذیه کنیم ؟
ماده ای فراموش شده و مفید برای قلب
تپش قلب داريد؟

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X