آیا چشمانتان پف دارد؟پف چشمها چرا خطرناک است؟آیا نشانه ی یک بیماری است یا...


پف‌کردن چشم‌ها، هشدار یک بیماری!

پف کردن چشم‌ها می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد از جمله بیداری شبانه، تغییرات هورمونی، آلرژی‌ها، کم‌کاری تیروئید، بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های پوستی و خستگی.

همچنین شرایطی که موجب احتباس آب در بدن می‌شود، اغلب پف چشم را تشدید می‌کند. به‌عنوان مثال می‌توان از شرایطی مثل خوابیدن به پشت، خواب ناکافی یا زیاد خوابیدن، زیاد نمک خوردن، آلرژی یا تغییرات هورمونی ماهانه در خانم‌ها نام برد. برای رفع پف چشم‌ها خوابیدن کافی، درمان آلرژی‌ها، خوابیدن روی 2بالش، پرهیز از خوردن نمک و کمپرس آب سرد می‌تواند مؤثر باشد.برای خیلی‌ها هم ممکن است این پف کردگی و تورم چشم‌ها منشأ ارثی داشته باشد.

این افراد باید این وضعیت را همانطور که هست بپذیرند. داخل حفره استخوانی اطراف کره چشم را چربی فراگرفته است. با افزایش سن این چربی رفته‌رفته بیرون می‌آید و موجب حالت پف آلود زیرچشم می‌شود. هنگامی که آب در این چربی جمع می‌شود حالت پف آلود زیرچشم‌ها تشدید می‌شود. پوست دور چشم‌ها بسیار حساس است و مالیدن پشت سر هم آنها نه تنها موجب تحریک و برانگیختن آن می‌شود، بلکه آلرژی و حساسیت آن‌را بیشتر کرده و باعث می‌شود پف‌کردگی دور چشم وخیم‌تر شود.

برای جلوگیری از پف کردن چشم‌ها، خواب منظم داشته باشید. نه تنها داشتن خواب کافی (9-7 ساعت) هر شب اهمیت دارد، بلکه باید هر شب در یک ساعت معین به خواب روید و هر صبح هم در ساعت معین از خواب بیدار شوید.

این باعث می‌شود بدنتان همیشه استراحت کرده و منظم باشد و وضعیت ظاهریتان هم کاملا سالم به‌نظر برسد. برای از بین بردن پف‌کردگی چشم‌ها، به میزان کافی آب بنوشید.

وقتی آب بدنتان کم می‌شود، به ‌عنوان یک مکانیسم دفاعی بدنتان آب ذخیره می‌کند. این ذخیره آب باعث پف کردن زیر چشم‌ها می‌شود. پس اگر به میزان توصیه شده در روز (10-8 لیوان) آب بنوشید، حبس آب در بدنتان کاهش یافته و پف کردگی دور چشم‌هایتان هم کمتر می‌شود.اگر با استفاده از روش‌های بالا پف کردگی چشم‌هایتان از بین نرود، احتمالاً از یک واکنش آلرژیک جدی یا مشکلات دیگر رنج می‌برید که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد.

گاهی پف ‌کردگی چشم در یک فرد، طبیعی است، ولی عواملی مانند سن و خستگی، تورم اطراف چشم را بارزتر می‌کنند.تورم اطراف چشم بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب بارزتر است که شاید به‌علت پخش مجدد مایعات بدن به‌علت نیروی جاذبه در هنگام دراز کشیدن باشد.علل التهابی و عفونی پف کردگی چشم که کمتر شایع هستند، شامل التهاب پلک(بلفاریت)، التهاب ملتحمه چشم (کنژکتیویت) و التهاب حدقه چشم (سلولیت) هستند.

علل غیرالتهابی نیز شامل افتادگی چربی حدقه چشم، در رفتگی پلک چشم، کم‌کاری غده تیروئید و تجمع مایعات در بدن (‌برای مثال در بارداری، بیماری‌ قلبی و کلیوی) هستند.

بسیاری از عوارض و بیماری‌‌ها، از جمله بارداری و تغییرات هورمونی حین قاعدگی ممکن است باعث تجمع مایعات، به‌خصوص در بافت‌‌های زیر پوستی شوند. این عوارض موجب می‌شوند تورم اطراف چشم که از قبل وجود داشته بارزتر شود.

کم‌کاری تیروئید
پف‌ کردگی صورت و تورم بافت‌‌های حدقه چشم ممکن است به‌علت تجمع دو ماده شیمیایی (موکو پلی‌ ساکارید اسید هیالورونیک و سولفات کندرویتین) در بیماری کم ‌کاری تیروئید رخ دهد.
پف‌ کردن چشم معمولا یک مشکل موقتی است اما پف‌‌کردن شدید و مداوم ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌‌تر باشد.در افرادی که مستعد پف‌‌کردگی چشم هستند، ‌تغییر برنامه غذایی و سبک‌ زندگی (تحت نظر پزشک) ممکن است به کاهش تورم کمک کند.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : hamshahrionline.ir
 
مطالب پیشنهادی :
 هشت روش طلایی برای کاهش تیر گی زیر چشم
چاره چین و چروک دور چشمها
روشی اعجاب انگیز برای خستگی چشم
مراقبتهای پوستی برای سنین مختلف
راه حلی فوق العاده برای شادابی پوست