زنان دیابتی چه مشکلی با رابطه جنسی و زناشویی خود می توانند داشته باشند ؟ چه راه حلی وجود دارد ؟

تاکنون نقش دیابت نوع 2 در ایجاد برخی اختلالات جنسی مشخص شده بود، اما به تازگی مطالعه‌ای انجام شده که نشان می‌دهد زنان مبتلا به دیابت نوع 1، دیابت وابسته به انسولین که معمولا از دوران کودکی شروع می‌شود باید خود را آماده مواجهه با مشکلات جنسی کنند.

در این مطالعه که در دانشگاه لوون بلژیک انجام شده، مشخص شده که ابتلای همزمان این زنان به افسردگی یکی از عللی است که موجب افزایش قابل‌توجه خطر بروز اختلالات جنسی می‌شود. اختلالات مختلفی که در این زنان به چشم می‌خورد به ترتیب شیوع عبارتند از کاهش میل جنسی 57 درصد، اشکال در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) 51 درصد، کاهش برانگیختگی جنسی 38 درصد و درد هنگام نزدیکی 21 درصد. نتایج این مطالعه به دیابتی‌ها،‌ به ویژه زنان هشدار می‌دهد که هم بیماری اصلی‌شان را جدی بگیرند و هم مواظب عوارض کمتر شناخته‌شده بیماری باشند.

پیش از این، نقش بیماری‌‌های جسمی در بروز اختلالات جنسی بیشتر در آقایان و عمدتا در اختلال نعوظ بررسی شده بود چنان که تحقیقات نشان داده که بیش از 70 درصد موارد اختلال در نعوظ در مردان،‌ به دلیل بیماری‌های جسمی، شامل دیابت، بیماری‌های کلیه، مصرف الکل، بیماری‌های عصبی، ام.‌اس، بیماری‌های عروقی، تصلب شرایین و مانند آن رخ می‌دهد.
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamat.ir
مطالب پیشنهادی :
 نکاتی مهم درباره تاثیر دیابت بر پاها!؟
14 باور غلط درباره دیابت
مواد غذایی مناسب برای بیماران دیابتی
دیابتی ها خاموش سکته می کنند!!
زخم و مشکلات پا در افراد دیابتی