افسردگی و اختلال اضطراب در مردان بیشتر مشاهده می شود یا زنان؟
 امروزه آمار افراد مبتلا به اضطراب و اختلالات افسردگی روز به روز بیشتر می شود اما آیا تعداد بانوان مبتلا بیشتر است یا آقایان  

 اختلالات روانی بیشتر در خانم ها دیده می شود یا آقایان؟

فردی که از سلامت روانی برخوردار است به طور معمول می‌تواند یک زندگی مستقل داشته و بر تنش‌های محیطی غلبه و از وقوع بیماری‌های شدید روانی پیشگیری کند، همچنین می‌تواند در کیفیت زندگی خود، دوستان و خانواده نقش تاثیرگذاری ایفا کند.

 ۱۰ اکتبر روز جهانی سلامت روان است، این روز در سال ۱۹۹۲ توسط سازمان بهداشت جهانی به جهت توجه بیشتر به اختلالات روانی، تاثیرات منفی آنها بر جوامع و پیشگیری از آن‌ها برگزیده شده است. در ایران نیز ۱۸ تا ۲۴ مهر ماه به نام هفته بهداشت روان نام گذاری شده و شعار آن سلامت روان برای همه تعیین شده است. عمده‌ترین هدف در این هفته ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح نگرش مردم نسبت به مسائل بهداشت روان بوده و بدون تردید یکی از مهم ترین مخاطبین این پیام، مسئولین و سیاستگذاران کشور هستند که مهم ترین استراتژی برای پیشبرد اهداف عالی حوزه سلامت روان، حمایت طلبی در این افراد است.

 بر این اساس ۲۳.۶ درصد افرادی که در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال مورد بررسی قرار گرفته‌اند نیازمند مداخلات روانشناختی هستند. همچنین از این بیماریابی ۱۲.۷ درصد دارای اختلال افسردگی و ۱۴.۶ درصد دارای اختلال اضطراب هستند که در هر دو گروه اختلالات آمار زنان نسبت به مردان بیشتر است.

غربالگری و شناسایی بیماران در جامعه تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت به صورت فعالانه اجرا شده و متعاقب این شناسایی خدمات روانشناختی به این گروه ارائه می‌شود.

 در جمعیت تحت پوشش این مراکز برای افراد فاقد اختلالات روانپزشکی خدماتی از قبیل آموزش‌های روانشناختی پیشگیرانه از جمله آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش مهارت‌های فرزندپروری، آموزش نوجوان سالم من، برنامه تقویت بنیان خانواده و خانواده توانا ارائه می‌گردد.

با توجه به شرایط پیش آمده در جهان و متعاقبا در کشور ما مبنی بر پاندمی بیماری کرونا، کشور با مسائل و مشکلات جدیدی در خصوص همه گیری کوید ۱۹ مواجه بوده است. حوزه تخصصی سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه شهید بهشتی با همکاری سایر بخش های نظام سلامت تلاش مضاعفی در جهت پاسخ به نیازهای حوزه سلامت روان و سلامت اجتماعی جمعیت عمومی و ارائه خدمت به گروه های هدف و در معرض خطر داشته است.

 گروه سلامت روانی دانشگاه در این رابطه برنامه‌ریزی‌هایی داشته تا بتواند با توجه به اضطراب منتشر شده در جامعه، خدمات تخصصی خود را از طریق مشاوره‌های آنلاین، تلفنی و از طریق سامانه ۴۰۳۰ به گروه‌های هدف و مورد نیاز خود برساند.

 این خدمات باعث شده تا کارشناسان سلامت روان مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت بتوانند افراد دارای اضطراب و بیقراری شدید و دارای افکار خودکشی را شناسایی نموده و مداخلات روانشناختی را به گروه‌های هدف ارائه کنند. خدماتی از قبیل مشاوره سوگ در بازماندگان متوفیان بیماری کرونا، مداخلات روانشناختی در بیماران و خانواده بیماران مبتلا به کووید ۱۹، آموزش‌های مدیریت استرس و مواجهه صحیح با پیامدهای روانشناختی بیماری، مشاوره از طریق سامانه ۴۰۳۰ و ارائه خدمات سلامت روان از برنامه‌هایی است که در این دروان با جدیت فراوان در مراکز تابعه پیگیری و اجرا می‌شود.

در طول یک سال گذشته در مراکز خدمات جامع سلامت تعداد ۵۹۰۶۹۲ خدمت روانشناختی به ۱۲۹۴۶۷ نفر مراجعه کننده به این مراکز توسط کارشناسان سلامت روان ارائه شده است.

بیشتر بدانید : افسردگی در مردان چه تفاوتی با افسردگی در زنان دارد؟

بیشتر بدانید : در دوران بحران کرونا چطور با کودکانمان رفتار کنیم؟

بیشتر بدانید : پیشگیری از اختلالات روانی با یک راهکار ساده

بیشتر بدانید : فواید شنا برای سلامت روح و روان

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir