طبق مطالعات به عمل آمده رابطه مستقیمی بین استرس و افسردگی مشاهده شده و لازم است توجه ویژه ای در زمینه بهداشت روان صورت گیرد.
دکتر نصیر دهقان، پزشک و پژوهشگر طب سنتی گفت: همان طور که می دانید، داشتن آرامش خاطر، نه تنها موجب افزایش توان جسمی و فکری افراد در زندگی فردی و اجتماعی آنها می شود بلکه در پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها همچون سکته های قلبی و مغزی، زخم های گوارشی، پرفشاری خون، ریزش مو و ضعف سیستم ایمنی نقش اساسی ایفا می کند.

وی گفت: طبق مطالعات به عمل آمده رابطه مستقیمی بین استرس و افسردگی مشاهده شده و لازم است توجه ویژه ای در زمینه بهداشت روان صورت گیرد. بسیاری از مواقع این مسئله، به دوران کودکی، شرایط روحی-روانی و حمایتی از خردسال بر می گردد و مشاهده شده آن دسته از افراد که به ویژه در 7  سال اول زندگی خود، شرایط نامطلوبی را سپری کرده اند، مقدار بیشتری از هورمون های استرس زا مانند آدرنالین را در خون ترشح می کنند.

 دهقان تصریح کرد: باید در ابتدا تلاش کرد تا عوامل، شرايط و آنچه را كه سبب تنش در آدمی می شود را حتی الامكان شناسایی و كنترل نمود؛ هم چنین می توان با ايجاد تغيير در سبك زندگی و بهبود كيفيت آن، هورمون های تنش زا را كاهش و هورمون های نشاط آور را در بدن افزايش داد.

نكته اول نقش خواب كافی شبانه است
 
وی گفت: وقتی فرد به اندازه كافی نمی خوابد، بدنش در واقع يك فشار فيزيولوژيك و بيوشيميائی مضاعفی را تجربه می كند كه به صورت غير مستقيم می تواند موجب افزايش استرس در افراد گردد.دومين مسئله انجام ورزش‌هايی مثل شنا و دوچرخه سواری و يا حتی پياده روی روزانه حداقل به مدت 20 دقيقه است كه تحقيقات نشان داده نقش مهمی را در كاهش تنش های روزانه ايفا می كند.نكته بعدی داشتن رژيم غذايی سالم است كه به صورت افزايش مصرف غذاهای دريايی، ميوه‌ها و سبزيجات تازه و همچنين كاهش مصرف فست فودها و چربی های اشباع می باشد و نكته آخر كه البته بسيار هم حائز اهمیت است، قطع مصرف سيگار و وابستگی به نیکوتین می باشد كه به صورت مستقيم و غيرمستقيم، سبب بروز بسیاری از بيماری ها می گردد.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : yjc.ir


مطالب پیشنهادی:
8 راه مقابله با استرس!
رژیم غذایی برای كاهش استرس
بهترین راه حل برای رهایی از استرس
غذای ضد استرس هم داریم؟!
علائم استرس شدید
 
 

X