فقر
این طور استدلال می‌شود که فقیر بودن در عملکرد ادراکی مغز اختلال ایجاد می‌کند.
در یک مطالعه جدید معلوم شد از آنجا که دست و پنجه نرم کردن با معضلی به نام «فقر» انرژی ذهنی زیادی مصرف می‌کند، افراد فقیر و کم‌بضاعت از توان مغزی کمتری برای تمرکز بر سایر مسائل مختلف زندگی برخوردارند.

«جیایینگ شائو» از متخصصان علوم پزشکی دانشگاه بیریتیش کلمبیا در این رابطه گفت: فقر باعث می‌شود انرژی ذهنی بیشتری مصرف شود به همین دلیل افراد فقیر برای تمرکز کردن بر موضوعات مختلف زندگی، توان مغزی کمتری دارند و در نتیجه بیشتر در معرض اتخاذ تصمیم‌های اشتباهی هستند که به وخیم‌تر شدن اوضاع زندگی آنها می‌انجامد.

در این مطالعه آمده است، زمانی که افراد برای غلبه بر مشکلات مالی‌شان همچون پرداخت صورت حساب‌هایشان بیشتر خسته و فرسوده می‌شوند، قدرت ذهنی کمتری برای تحصیل،‌ مدیریت زمان و سایر توانایی‌هایی دارند که وجودشان برای رهایی از چرخه فقر ضروری است.

جیایینگ شائو همچنین اظهار داشت: در گزارش‌های پیشین نیز به ارتباط بین فقر و بروز ناکامی‌هایی در زندگی فردی اشاره شده بود.

به گفته شائو، این طور استدلال می‌شود که فقیر بودن در عملکرد ادراکی مغز اختلال ایجاد می‌کند و توانایی فرد در تصمیم‌گیری را تضعیف کرده و در نتیجه می‌تواند فقر و مشکلات ناشی از آن را تشدید کند. در این مطالعه محققان دریافتند که نگرانی‌های مالی تاثیر منفی بر توانایی افراد کم‌درآمد در انجام تست‌های ادراکی معمول دارد.

در یک بررسی محیطی دیگر در همین زمینه محققان اظهار داشتند که کشاورزان پیش از دریافت هزینه محصولاتشان، عملکرد شناختی و ادراکی ضعیف‌تری دارند.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : isna.ir


مطالب پیشنهادی:
7 روش موثر برای افزایش عملکرد مغز
میگرن و عملكرد مغز
کمبود این ویتامین عملکرد مغز را کاهش می دهد
آثار سوء مصرف سیگار بر عملکرد مغز!!
عملکرد مغز را با این میوه بهبود بخشید