باور هایی که در مورد زوال عقل شایع است
باورهای اشتباه و حقایقی در مورد زوال عقلی وجود دارد که آگاهی از آنها به افراد کمک می‌کند بهتر با این بیماری برخورد کنند. زوال عقلی چالش‌های روانی، اجتماعی و روان شناختی زیادی را به بیمار خانواده و پرستاران بیمار تحمیل می‌کند

زوال عقل و باور های اشتباه و درست

علت دقیق ابتلا به زوال عقلی پیچیده است و همین امر موجب شده، درک نادرست و باورهای اشتباهی در مورد آن وجود داشته باشد. برخی از باورهای اشتباه و حقایقی در مورد این اختلال عبارت‌اند از:

زوال عقلی بخش طبیعی از روند افزایش سن است. این باور اشتباه است

واقعیت: شرایط بدن و مغز با افزایش سن تغییر می‌کند اما سطح هوش ثابت باقی می‌ماند. اگرچه با بالا رفتن سن افراد به لحاظ جسمی کمتر تحرک دارند و از نظر روانی تاثیرپذیرتر هستند، اما بیماری آلزایمر و دیگر انواع زوال عقلی بخش طبیعی از روند افزایش سن نیستند.

بیماری آلزایمر و زوال عقلی مشابه هستند. این باور اشتباه است

واقعیت: زوال عقلی اصطلاحی برای توصیف مجموعه‌ای از بیماری‌هاست که به علائم زوال عقلی، همچون نارسایی در قدرت تفکر و حافظه منجر می‌شود. اما بیماری آلزایمر در واقع شایع‌ترین شکل زوال عقلی است و حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد مبتلایان به زوال عقلی دچار آلزایمر هستند. این بیماری، عارضه‌ای پیشرونده است که با گذشت زمان شدید می‌شود.

زوال عقلی بیشتر بر زنان تاثیرگذار است. این باور صحیح است

واقعیت: زنان بیشتر دچار بیماری آلزایمر می‌شوند. محققان در مورد این موضوع دو فرضیه را مطرح کرده‌اند؛ نخست این که زنان به طور کلی بیش از مردان عمر می‌کنند و در نتیجه بیشتر احتمال دارد به سنی برسند که خطر ابتلا به این اختلال افزایش می‌یابد و دوم این که مکانیزم خاص زیست شناختی آنان در واقع به تغییرات نهفته مغز، پیشرفت و بروز علائم بیماری آلزایمر کمک می‌کند.

پرستارانِ بیماران مبتلا به زوال عقلی فشار بالایی را تحمل می‌کنند. این باور صحیح است

واقعیت: پرستاران مبتلایان به زوال عقلی فشار و استرس زیادی را متحمل می‌شوند که شامل مجموعه‌ای از فشارهای اقتصادی، جسمی و روانی می‌شود.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: sepidonline.ir