آیا عصبانیت برای بدن خوب است؟ چه زمانی؟
 عصبانیت و استرس برای جسم انسان خطرناک است و تا آنجا که ممکن است باید از عصبانیت پیشگیری کرد، اما گاهی عصبانیت برای بدن لاز می شود که در ادامه به آن اشاره می شود

عصبانیت مزیتی هم دارد؟

سارا اکبرزاده، رواندرمانگر شناختی رفتاری در این باره گفت: از آنجایی که در بیشتر مواقع به نظر می رسد عصبانیت می تواند بر سلامت جسم و روان افراد خشمگین اثر منفی گذارد در صورت بیان مناسب خشم، می توان اعتماد به نفس بیشتری به دست آورد.

بیشتر بدانید : روشهایی فوق العاده، برای کنترل عصبانیت واسترس!!

بیشتر بدانید : علت بدخلقی و عصبانیت خانم ها وقتی پریود نیستند و درمان آن

عصبانیت در واقع به غیر از جنبه های منفی از جمله این موارد که عصبانیت با فشار خون بالا همراه است و راه درستی برای فرونشاندن خشم نیست یا اینکه در افراد عصبانی، خودکشی و آسیب بیشتر دیده می‌شود، جنبه های مثبت دیگری می توان یافت و آن اینکه عصبانیت چنانچه مدیریت شده رخ دهد نه تنها اعتماد به نفس را در فرد خشمگین افزایش می دهد بلکه موجب موفقیت در کارهای بعدی خواهد شد.

عصبانیت یک رفتار، خصومت، خشونت یا پرخاشگری نیست بلکه با عصبانیت می توان احساس فرد یا افراد خشمگین را به نحوی مطلوب بدست آورد، طبق تحقیقات به عمل آمده مشخص شده عصبانیت آن طور که تاکنون مطرح می شود، نه تنها برای سلامتی ضرر ندارد، بلکه فایده‌ هم دارد.

افرادی که خشم خود را سرکوب نمی‌کنند و در مقابل به نحوی و شکل مناسب آن را بیان می کنند، در بلند مدت ضمن کسب اعتماد به نفس بیشتر بر روی مغز ایمنی بوجود می آورند و به نوعی بر اعصاب خود کنترل بیشتری پیدا می کنند.

عصبانیت می‌تواند رفتار پرخاشگرانه فرد یا افرادی را فعال کند به نحوی که نسبت به غیر خود احساس عصبانیت کند حتی بدون اینکه درگیری فیزیکی در کار باشد، اما لازمه آن نیست، یعنی فرد عصبانی با دیدن بی عدالتی و در صورت خشمگین شدن می‌تواند برای اطمینان از بقا و صداقت، با اقدامی مناسب احساس خود را کنترل کند و حتی این افراد در چنین مواقعه ای در مورد آنچه که باعث عصبانیت آنان شده می توانند تحقیق و آگاهانه واقعیت‌ها را ارزیابی و در مورد بهترین اقدامات، تصمیم بگیرند.

طبق تحقیقات علوم رفتاری، زمینه بروز احتمالی بیماری‌های قلبی در افراد عصبانی بالا است و در نتیجه مشخص شده میزان برخی از آنتی ‌اکسیدان‌های خون ( ویتامین ث، ویتامین ای و بتا کاروتن) در افراد بد اخلاق و عصبانی کمتر از سایرین است و همین موضوع می‌توان زمینه را برای ابتلای بیشتر این دسته افراد به بیماری‌های قلبی آماده کند.

بر اساس مطالعات انجام شده خشم و عصبانیت حتی می تواند به افراد درگیر نوعی انگیزه منفی دهد، با اینکه عصبانیت می تواند در بیشتر مواقع احساس ناخوشایندی در فرد خشمگین ایجاد ‌کند، اما تحقیقات نشان داده مغز انسان در هنگام عصبانیت فعال‌تر می‌شود و به نوعی آماده وارد عمل شدن است و اگر این احساس را بتوان مدیریت کرد عصبانیت سمی مهلک نخواهد بود و هیچ خطری سلامتی فرد را تهدید نخواهد کرد.

بیشتر بدانید : عصبانیت بی دلیل چرا ایجاد می شود

بیشتر بدانید : کمبود این ویتامین=عصبانیت و پرخاشگری

بیشتر بدانید : عامل زود عصبانی شدن در مردان چیست ؟

بیشتر بدانید : چرا همیشه در حالت بی حوصلگی و بد اخلاق هستید؟+8 دلیل پزشکی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: irna.ir