آیا مشکلات روانی می تواند مانع ورزش کردن شود؟
 وقتی افراد دچار اضطراب،استرس یا افسردگی هستند ورزش کردن برای آنها سخت می‌شود و کم تحرک می شوند

 آیا مشکلات روانی مانع ورزش کردن شما می‌شود؟

گروهی از محققان دانشگاه مک مستر کانادا بیش از ۱۶۰۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند تا دریابند، چگونه مشکلات سلامت روان، فعالیت بدنی و رفتار کم‌تحرک آنان را تحت تاثیر بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ قرار گرفته است.

 افراد قصد دارند برای بهبود سلامت روان خود فعال باشند، اما ورزش‌کردن برای آنان با استرس و اضطراب دشوار بود.

 حفظ یک برنامه ورزشی منظم در بهترین زمان‌ها دشوار بوده و شرایط بیماری همه‌گیر کووید -۱۹ آن را تا حدودی دشوارتر کرده است. با وجود اینکه ورزش‌کردن با کاهش اضطراب همراه است، اما بسیاری از شرکت‌کنندگان، برای انجام ورزش احساس اضطراب داشتند.

به همین‌ترتیب، اگرچه ورزش افسردگی را کاهش می‌دهد، اما افرادی که از افسردگی بیشتری رنج می‌بردند، انگیزه کمتری برای فعالیت داشتند و فقدان انگیزه از علائم افسردگی است. شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، فشار روانی بالاتر و سطح متوسطی از اضطراب و افسردگی ناشی از بیماری همه‌گیر را گزارش کردند. در همین حال، فعالیت هوازی حدود ۲۰ دقیقه در هفته و زمان کم‌تحرکی حدود ۳۰ دقیقه در روز در مقایسه با ۶ ماه قبل از شیوع بیماری همه‌گیر کاهش داشت.

 افرادی که بیشترین افت فعالیت‌بدنی را گزارش کردند، بدترین نتایج مرتبط با سلامت روان را داشتند، در حالی‌که افرادی که سطح فعالیت‌بدنی خود را حفظ کرده از نظر روانی نیز بسیار بهتر بودند. این بررسی نشان داد که اختلاف اقتصادی نیز تاثیر قابل‌توجهی بر سلامت روان و به‌ویژه در میان بزرگسالان جوان دارد.

همانند سایر جنبه‌های همه‌گیری، برخی از افراد بیشتر از دیگران آسیب می‌بییند و در اینجا، افراد کم‌درآمد به منظور برآوردن نیازهای ورزشی کمتر تلاش می‌کنند.

این درست است که بزرگسالان جوان که معمولا ساعات طولانی‌تری کار می‌کنند و درآمد کمتری دارند، از نظر فقدان زمان آسیب می‌بینند. کارشناسان بر اساس شواهد، توصیه‌هایی برای فعال‌شدن ارائه کرده‌اند که در ذیل آمده است:

  • انجام هیچ ورزشی بر دیگری اولویت ندارد

  • روزانه اندکی حرکت کنید

  • هنگام احساس اضطراب، شدت ورزش را کاهش دهید.

 این نتایج برای کمک به افراد در حفظ سطح فعالیت‌های بدنی خود در زمان‌های پر استرس به‌منظور کاهش بار بیماری همه‌گیر و جلوگیری از بروز بحران سلامت روان به حمایت روان‌شناختی اضافی نیاز دارد.

بیشتر بدانید : تاثیر فشارهای روانی بر عملکرد افراد

بیشتر بدانید : ورزش کردن راهی برای غلبه بر افسردگی

 بیشتر بدانید : تشدید مشکلات سلامت روان با تنها زندگی کردن

بیشتر بدانید : پیشگیری از اختلالات روانی با یک راهکار ساده

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir